مدرسه کلوب
مدرسه کلوب | Madresehclub
خانه
ورود اعضا

اوج وحشت

 • خلبان, جنگ تحمیلی, دفاع مقدس, دهه فجر


       روز یکم اسفند 1359 ستوان یکم خلبان "احلان عبدالقادر" (مربی آموزشی و تک خال خلبانان عربستان سعودی) در حالیکه با جنگنده پیشرفته فرانسوی میراژ F1-EQ6 خود ، شش فروند بمب افکن سوخوی SU-22 نیروی هوایی عراق را در بمباران سکوهای نفتی ایران در خلیج فارس اسکورت میکرد که ناگهان به همراه شماره 2 خود (میراژ شماره2)، پس از رهگیری یک فروند جنگنده F-4E فانتوم ایرانی غیر مسلح به موشک های هوا به هوا ( که در هر صورت توان مبارزه با یک فروند میراژ رو هم نداشت) گردش کرد تا جنگنده ایرانی را ساقط نماید.

      در حالیکه میراژها به تعقیب و رهگیری تک فانتوم حاضر در آسمان می پرداختند رهبر دسته سوخو های عراقی در آسمان ایران نظاره گر حرکات آنها بود که شیئی با سرعتی برق آسا ( افزون بر 5 برابر سرعت صوت ) به رهبر دسته میراژها برخورد و با وقوع انفجار هولناک ، پیش ار فرصتی برای هرگونه عکس العمل ؛ جان اجلان عبدالقلدُر ! را اسیر چنگال مرگ کرد.

      لحضاتی پس از اندهام هولناک میراژ ، گویی خلبان با تجربه دسته سوخوها به ماهیت ققنوس مرگ بار پی برد و خلبانان ایرانی و رادار زمینی به وضوح در رادیو شنیدن که رهبر دسته سوخو ها با آخرین قدرت فریاد میکشید :
      اف- اربع عشر !!! اف- اربع عشر .... یا الله ، یا الله 
      (اف 14!!!....اف14!!!... یا الله یا الله)
      در آنی واحد ، هر 6 فروند سوخو و تنها میراژ باقیمانده بلافاصله به طرف آسمان و زمین و دریا آنچنان پخش شده و از نظرها ناپدید شدند گویی اصلا وجود نداشتند !!

      آن روز خلبانان فانتوم و خلبان جنگنده شکاری گربه درنده (تام کت لقب شکاری اف 14 ایرانی ) که دیرتر از پنجه مرگبارش ! موشک فوق دوربرد ، هدایت راداری ایم 54 فینبکس (ققنوس) ، میراژ را از صحنه رادار محو کرده بود ! و اپراتور رادار زمینی از خنده روده بر شده بودند و بنا بر نوشته ها " صدای ضبط شده را هم هنوز در اختیار دارند ... و تا مدت ها ... حتی گاهی حالا .... 
      اف- اربع عشر ، اف- اربع عشر ، یا الا ، یا الا ... !!! 

      * کتاب جنگنده ها4 F-14 ایران از آغاز تا به امروز) مهدي بابامحمودي. ک
      ققنوس از خاكستر بر مي‌خيزد

      اف14 به شماره سريال 6039 – 3

      هواپيماي جنگنده گرومان اف 14اِی تامکت به شماره سریال 6039 – 3، اف14 اي است که دوربردترين شکار تاريخ جنگهاي هوايي جهان را به نام خود به ثبت رسانده است. 

      اين هواپيما، به تاريخ 20 فوريهء 1987، با شليک يک موشک AIM-54A، يک فروند Mirage F1-EQ6 عراقي را از فاصلهء 150 کيلومتري مورد هدف قرار داد ؛ که خلبان عراقي، در دم کشته شد.

      کتاب «Iran-Iraq War in the Air, 1980-1988» 
      نوشتهء تام کوپر ( نویسنده و تحلیل گر تخصصی گرومان ) و فرزاد بيشاپ 

      این وقایع باعث گردید تا شیران پرندۀ گردان 13 تاکتیکی پایگاه یکم نیروی هوایی ارتش ایران خلبان هواپیماهای بی دفاع " بوئینگ کی.سی 707 تانکر سوخت رسان هوایی " ( مادر ) به مدت 10 ماه ، طی هر شبانه روز 10 الی 12 ساعت به منظور تامین فوری سوخت مورد نیاز جنگنده های اف 4 و اف 5 که عملبات وظیفه عملیات تهاجمی را برعهده داشته ، و سایر اف 14 ها که نقش رادار پیش اخطار و کنترل هوابرد ( آواکس ) را بازی میکردند ؛ در جمایت دو فروند اف 14 تامکت در آسمان باقی بمانند که این دو اف 14 برای دفاع ار خود نبز هیچ سلاحی در اختیار نداشتند !!!
      بی آنکه کرکس های شوم عراقی شهامت پر زدن در حریم چشمان تیز بینشان را به دل داشته باشند.

      بر اساس خاطرات : 

      تیسمار سرتیپ دوم احمد رحیمی دادگر 
      کاپیتان سرهنگ محمدرضا محرمی : خلبانان 
      خلبان بوئینگ کی.سی 707 و 747 سوپر نانکر
      کاپیتان سرهنگ خلبان فریدون علی مازندرانی
      خلبان اف 14 تامکت 

      درود بر تمامی خلبان ایران

  گردآورنده: مدرسه کلاب
     1
نظرات کاربران
شما میتوانید بعد از ورود برای این مقاله نظر ثبت نمایید.
 • درج نظر
   
پیش دبستانی و دبستان غیردولتی پسرانه پویش
مادایران، نماد اطمینان
تبلیغات
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به اين سايت (مدرسه کلوب ) میباشد و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است © Copyright 2020 - MadresehClub.com