مدرسه کلوب
مدرسه کلوب | Madresehclub
خانه
ورود اعضا

مراقبت از لثه

 • لثه
  بیماری لثه

  لثه ها از بافت های نرمی به وجود آمده اند. آنها بخش انتهایی دندانها (ریشه دندان) را احاطه کرده اند. مراقبت از لثه ها درست به اندازه دندان ها دارای اهمیت است.

  بیماری لثه ، نوعی عفونت لثه است و عامل ایجاد آن پلاک میکروبی است که همان لایه چسبناکی است که بر روی دندانها و لثه انباشته می شود. پلاک منبع اسید و مواد سمی است که منجر به قرمز شدن لثه ، خونریزی و التهاب آن می شود.

  در طول زمان ، بیماری لثه سبب جدا شدن لثه از دندان شده و در نهایت باعث ایجاد فاصله بین دندانها و لثه می شود. جرم در فواصل بین دندانها و لثه تشکیل شده و باعث ضعیف شدن استخوانهای اطراف دندان می شود.

  بیماری لثه بیماری شایعی است . بسیاری از افراد در مراحل اولیه این بیماری به سر می برند که با مراقبت های صحیح دهان و دندان قابل معالجه هستند اما اگر به بیماری لثه اهمیت داده نشود می تواندد استخوانهای اطراف دندانها را ضعیف کرده و نهایتا منجر به از دست دادن دندانها شود.

  در اینجا به برخی از علایم بیماری لثه اشاره می کنیم.

  التهاب لثه : لثه هایی که قرمز یا متورم هستند و یا هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان خونریزی دارند، اینها علایم اولیه بیماری لثه هستند و با رعایت بهداشت صحیح دهان درمان می شود.

  درد دندان یا حساسیت دندانی : کنار رفتن لثه از سطح دندان که باعث ایجاد حساسیت دندانی هنگام خوردن غذاها و یا نوشیدن مایعات گرم و سرد می شود.

  بوی بد دهان 

  افرادی که دندانهای خود را از دست می دهند، در هنگام گاز زدن ، دندانهایشان از ریشه بیرون می آید. این پیشرفته ترین مرحله بیماری لثه است که پریودنتاتیس (پیوره) نامیده می شود.

  نکاتی مهم برای پیشگیری از بیماری لثه :

  دندانها و لثه ها را مسواک بزنید. برای تمیز کردن بین دندانها از نخ دندان استفاده کنید. پشت دندانها را فراموش نکنید. در این قسمت به علت دسترسی کمتر پلاکهای بیشتری وجود دارد.
  هر 3 ماه یکبار مسواک خود را عوض کنید. زیرا الیاف کهنه پلاک کمتری را بر می دارند.

  اگر خونریزی لثه دارید استفاده از مسواک و نخ دندان را متوقف نکنید. به منظور آسیب نرسیدن به لثه هایتان از مسواکی با الیاف نرم استفاده کنید. اگر خونربزی لثه هایتان ادامه پیدا کرد به دندانپزشک مراجعه کنید.

  برای معاینه و جرم گیری دندانها به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید . اگر باردار هستید ویا از بیماری دیابت رنج می برید دندانپزشک خود را مطلع کنید. زیرا بدن در این شرایط سخت تر می تواند در برابر بیماریهای لثه مقاومت کند.

  هرچند وقت یکبار لثه های خود را در آینه نگاه کنید و مراقب تغییر رنگ یا تغییر بافت لثه خود باشید. اگر فکر می کنید بیماری لثه دارید به دندانپزشک مراجعه کنید.

  با دوبار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان می توانید از بیماری لثه جلوگیری کنید.

  گرد آورنده : مدرسه کلوب
     1
نظرات کاربران
شما میتوانید بعد از ورود برای این مقاله نظر ثبت نمایید.
 • درج نظر
   
پیش دبستانی و دبستان غیردولتی پسرانه پویش
مادایران، نماد اطمینان
تبلیغات
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به اين سايت (مدرسه کلوب ) میباشد و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است © Copyright 2020 - MadresehClub.com