خانه
ورود اعضا

اطلاعاتی در خصوص تکنولوژی تصویر


 • به طور کلی سه نوع تکنولوژی ایجاد تصویر در دیتا پرژکتورها مورد استفاده قرار میگیرد.
  پرده نمایش , کلاس هوشمند , تجهیزات هوشمندسازی , دیتا پرژکتور , برد هوشمند , تکنولوژی تصویر , راهکارهای هوشمندسازی

  1. DLP – Digit Light Processing تکنولوژی اصلی متعلق به شرکت Texas Instrument  میباشد.
  2. 3LCD – 3 Liquid Crystal Displays  تکنولوژی اصلی در اختیار چندین شرکت می باشد.
  3. LCos – Liquid Crystal on Silicon  که در ساخت دیتا پرژکتورهای بسیار حرفه ای کاربرد دارد.
   


  درسایت های مختلف مقایسه  های متفاوتی برای دو تکنولوژی DPL و 3LCD مطرح شده است که آیا DLP بهتر است یا 3LCD ؟
  پاسخ به این سوال کمی پیچیده است هردو تکنولوژی برتری هایی نسبت به یکدیگر دارند که به راحتی نمی توان یکی را بر دیگری ترجیح داد ولی در خصوص استفاده در محیط کلاس های درس اطلاعات زیر برای یک انتخاب درست مفید میباشد:
  فیلتر در دیتا پرژکتور ها باعث جلوگیری از نفوذ گردو غبار به داخل قسمت های اصلی دیتا پرژکتور میشود با تکنولوژی FILTER FREE با حذف فیلتر در پرژکتور های DLP نیازی به تمیز کردن ، نگهداری و جایگزین کردن آن نیست. همچنین گردو غبار موجود در کلاس باعث کاهش کیفیت تصویر نخواهد شد.
  ولی اکثر دیتا پرژکتورهای 3LCD به مرور زمان به دلیل تاثیر منفی گردو غبار  روی  آینه ها و منشور داخلی  آن کیفیت تصویر خود را از دست می دهند ونیازی به سرویس های متوالی 6 ماهه جهت پاک کردن فیلتر وآیینه های آن وجود دارد.


  با توجه به این که کاربرد پرژکتور در مدارس استفاده  در کنار وایت برد هوشمند میباشد ولی دیتا پرژکتورهای 3LCD توانایی تولید نور سفید واقعی را نداشته (نور سفید از ترکیب سه رنگ قرمز، سبز و آبی تولیید میکنند) و قسمت های سفید تصویر در مقایسه با تکنولوژی DLP ( که نور سفید لامپ مستقیما روی برد میتابد) کدرتر دیده میشود.
  برتری بسیار مهم دیتا پرژکتورهای 3LCD این است که در تکنولوژی DLP معمولا اس یک چیپ برای مدیریت سه رنگ قرمز ، سبز و آبی استفاده میشود در حالی که در تکنولوژی 3LCD برای مدیریت هر رنگ از LCD مخصوصی استفاده میشود که باعث میشود وضوح و کیفیت رنگ در تکنولوژی 3LCD بیشتر باشد.
  رزولیشن اصلی (Native Resolution)
  پرده نمایش , کلاس هوشمند , تجهیزات هوشمندسازی , دیتا پرژکتور , برد هوشمند , تکنولوژی تصویر , راهکارهای هوشمندسازی

  رزولیشن به طور کلی به چهار گروه زیر تقسیم میشود:
  1. SVGA که معادل  800  پیکسل در  600 پیکسل می باشد.
  2.XGA  که معادل  1024  پیکسل در  768 پیکسل می باشد.
  3. WXGA که معادل  1280  پیکسل در  800 پیکسل می باشد.
  4. HD که معادل  1920  پیکسل در  1080 پیکسل بوده و مناسب برای کارهای حرفه ای و نمایش فیلم های HD میباشد.


   
  برای درک بهتر ، رزولیشن کامپیوتر خود را در دو حالت  800 در 600 و 1024 در 768 تنظیم نمودهو تفاوت را ملاحظه  نمایید. رزولیشن 800 در 600 بهاین معنی است که دیتا پرژکتور برای نمایش یک تصویر از مستطیلی به طول 800 پیکسل در 600 پیکسل استفاده میکند یعنی در کل میتواند 600*800=480000  پیکسل را مدیریت نماید و همچنین یک پرژکتور XGA میتواند 768*1024=786432  پیکسل را مدیریت نماید.
  پیکسل را می توان معادل یک نقطه رنگی در نظر گرفت که دیتا پرژکتور میتواند رنگ آن را تغییر دهد. هر چقدر رزولیشن دیتا پرژکتور ی کمتر باشد این نقاط درشت تر و هر چقدر رزولیشن دیتا پرژکتوربیشتر باشد این نقاط ریزتر می باشند.
  معمولا دیتا پرژکتورها غیر از رزولیشن اصلی خود رزو لیشن های بالاتر راهم پشتیبانی می کنند که استفاده از رزولیشن های بالاتر از رزولیشن اصلی خود دیتا پرژکتور به دلایل زیر توصیه نمی شود:
  1. کیفیت تصویر تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.
  2. متن ها به خوبی خوانده نمیشود.  رزولیشن اصلی از آن جهت اهمیت دارد که بهترین رزولیشن برای اکثر برنامه های کاربردی، نرم افزارهای تدریس هوشمند کتاب های الکترونیکی ورق زن ، نرم افزارهای آزمایشگاه های مجازی و وب سایت ها رزولیشن 1024 در 768 پیکسل می باشد که معادل رزولیشن XGA در دیتا پرژکتورهاست.
  شدت روشنایی بر مبنای واحد لومن (ANSI)  اندازه گیری می شود در حال حاضر شدت روشنایی تمامی دیتا پرژکتورهای موجود در بازار بیشتر از 2500 لومن بوده که تمامی آنها برای کاربرد آموزش مناسب بوده ونیاز به هیچ گونه پرداخت هزینه اضافی از جهت شدت روشنایی بالاتر نمی باشد.
  کنتراست تصویر (CONTRAST RATIO)
  کنتراست رنگ معیاری است برای نشان دادن قدرت تفکیک دیتا پرژکتور میان سفید خالص و سیاه خالص که در یک لحظه  از جلوی چشمان ما می گذرد. کنتراست 1:2500 (2500 به روی 1) به این معناست که دیتا پرژکتور می تواند بین سفیدی خالص و سایهی خالص 2500 رنگ دیگر راتشخیص داده و نمایش دهد به زبان ساده تر می توان گفت که هر چقدر کنتراست رنگ بیشتر باشد کیفیت تصویر نیز بالاتر می رود.
  طول عمر لامپ (LAMP LIFE)
  معمولا دونوع طول عمر برای لامپ دیتا پرژکتورها ذکر می شود:
  1. طول عمر واقعی (NORMAL MODE)  : معمولا بین 3000 تا 6000 ساعت در انواع دیتا پرژکتور متفاوت است .
  2. طول عمر در حالت استفاده اقتصادی (ECONOMIC MODE) : طول عمر لامپ در این حالت از طول عمر واقعی دیتا پرژکتور بیشتر بوده و جنبه تبلیغاتی دارد. با انتخاب این حالت کیفیت تصویر دیتا پرژکتور تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند که استفاده از این حالت توصیه نمی شود.
  بزرگنمایی لنز دیتا پرژکتور ها
  دیتا پرژکتورها با لنز های مختلفی تولید می شوند لنز دیتا پرژکتور هرچقدر بزرگنمایی بیشتری داشته باشد می تواند از فاصله نزدیکتری تصویر بزرگتری نشان دهد.
  لنز دیتا پرژکتور عامل بسیار مهمی در تعیین قیمت آن می باشد دیتا پرژکتورها با لنزهای واید معمولا گران میباشند، در دیتا پرژکتورهای  با لنز واید سایه معلم روی برد کمتر ویا کوچکتر افتاده وبه علت نصب دیتا پرژکتور از فاصله نزدیک ، تابش نور دیتا پرژکتور در مسیر دید معلم نبوده و موجب ناراحتی چشم معلم نمیشود.


   دیتا پرژکتورهای معمولی
   دیتا پرژکتورهای SHORT THROW
  دیتا پرژکتورهای ULTRA SHORT THROW
   
   لنز معمولی
   لنز واید
   لنز واید با آینه مخصوص
   تصویر 80 اینچ از فاصله 2-3 متری
   تصویر 80 اینچ از فاصله 80 الی 100 سانتی متری
   تصویر 80 اینچ از فاصله 20 الی 30 سانتی متری
   قیمت مناسب
   قیمت بالا
   قیمت بسیار بالا
   سایه معلم روی تصویر میافتد
   سایه معلم روی تصویر کوچک میافتد
   سایه معلم روی تصویر نمی افتد
   نور دیتا پرژکتور در مسیر دید معلم می تابد
   نور دیتا پرژکتور بسیارکم در مسیر دید معلم می تابد
   نور دیتا پرژکتور در مسیر دید معلم نمی تابد
            0
نظرات کاربران
شما میتوانید بعد از ورود برای این مقاله نظر ثبت نمایید.
 • درج نظر
   
پیش دبستان و دبستان غیردولتی پسرانه پویش - منطقه 6 تهران
مادایران، نماد اطمینان
تبلیغات
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به اين سايت (مدرسه کلوب ) میباشد و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است © Copyright 2019 - MadresehClub.com