مدرسه کلوب
مدرسه کلوب | Madresehclub
خانه
ورود اعضا
39808 بازدید

عادت ماهانه

 • avatar
  کاربر جدید|315 سپاس شده|4609 پست
  ۱۶:۱۰ ۱۳۹۳/۷/۲۷

  پرسش و پاسخ - پیرامون بلوغ دختران

  چرا دوره بلوغ داریم ؟

  بلوغ روند طبیعی رشد است. تمام تغییراتی که در این دوره پیش می آید برای گذر از مرحله دختر بچگی به مرحله زنانگی است. 

  عادت ماهانه چیست؟

  دوره ای است که طی آن مقداری مایعات از جمله خون ، از طریق واژن از بدن خارج میشوند. بیشتر زنان در هر ماه یکبار عادت ماهانه میشوند.معمولا فاصله بین عادت های ماهانه بیست و هشت روز است اما دوره های 21 تا 35 روزه نیز طبیعی محسوب میشوند.عادت ماهانه معمولا بین سه تا هفت روز ادامه دارند. ممکن است دو سال طول بکشد تا دوره های عادت ماهانه منظم شود. اکثر دخترها اولین عادت ماهانه خود را بین ده تا شانزده سالگی تجربه میکنند.

  آیا برای همیشه عادت ماهانه میشوم ؟

  خانم ها از دوره بلوغ تا حدود پنجاه سالگی عادت ماهانه میشوند. در حوالی این سن بدن آن ها با تغییر دیگری به نام یائسگی روبرو میشود در این زمان تخمدان ها از تخمک گزاری باز می ایستد و دوره قاعدگی تمام میشود . 

  آیا عادت ماهانه نوعی بیماری محسوب میشود؟

  ابدا اینطور نیست . عادت ماهانه نوعی امری طبیعی و معمولی است و برای همه ی زنان اتفاق می افتد . عادت ماهانه علامت سلامت بدن شما و کارکرد درست آن است در هر حال ، اگر عادت ها ماهانه شما شکل منظمی پیدا نمیکند یا هر بار مقدار زیادی خون از دست می دهید یا درد بسیار زیادی دارید به پزشک مراجعه کنید.

  آیا میتوانم در دوره عادت ماهانه به حمام بروم؟

  بعضی معتقدند که شستن موها یا بدن در دوره ی عادت ماهانه کار غلطی است اصلا اینطور نیست شستن بدن همیشه خوب است بخصوص  در طول دوره عادت ماهانه تا تمیز و پاکیزه بمانید.

  از کجا متوجه میشوم که زمان عادت ماهانه ام نزدیک شده است ؟

  بدن شما با راسال علائمی آغاز زمان عادت ماهانه را اعلام میکند ( هرجند که شاید همه این علامت ها را نداشته باشند) سینه های شما بزرگتر شده و دردناک میشوند ممکن است احساس خستگی کنید.

  شاید کمی عصبی و زود رنج شوید یا ممکن است در ناحیه شکم درد داشته باشید . 

  چگونه به مادرم بگویم که عادت ماهانه ام شروع شده است؟

  از این کار خجالت نکشید و نگران نباشید ، به خاطر داشته باشید که مادر شما هم عادت ماهانه میشود و در هر آنچه لازم باشد میتواند به شما کمک کند. کافی است موضوع را با او درمیا ن بگذارید او هم برای شما نوار بهداشتی فراهم میکند.

  آیا کارهایی هست که باید از انجام دادن آنها در طول عادت ماهانه خودداری کنیم ؟

  خیر، عادت ماهانه بخشی از روند طبیعی زندگی سالم و معمولی یک زن است . این امر شما را از انجام های کارهای معمولی و همیشگیتان باز نمیدارد . شما میتوانید مثل همیشه به مدرسه بروید، ورزش کنید و یا هر کار دیگری که مایل هستید انجام دهید .ولی قبل از آن  با والدین خود مشورت کنید تا از رضایت آن ها مطمئن شوید.

  آیا کسی متوجه میشود که من عادت ماهانه هستم ؟

  خیر ، مگر اینکه خودتان بگویید.

  منبع : کتاب من یک خانمم
  گردآورنده : کلوب مدرسه آنلاین

  ویرایش شده توسط مشک آبادی (مدیریت مدرسه کلوب) در تاریخ ۱۳۹۴/۸/۶ ۱۵:۴۳
 • avatar
  مهرنوش
  کاربر جدید|73 سپاس شده|69 پست
  ۱۴:۲۷ ۱۳۹۴/۸/۲۰
  به نظر من این آموزش ها حتمن باید در مدرسه به بچه ها داده بشه، آفرین مدرسه کلوپ
 • avatar
  هما - ط
  کاربر جدید|21 سپاس شده|23 پست
  ۱۴:۴۶ ۱۳۹۴/۸/۲۰

  ممنون. واقعا از مدرسه کلوب ممنونم که این مکان رو ترتیب داده و منم امیدوارم که بچه های ما در مورد مسایل جسمی رو حی تربیت رشد پیدا کنن و سالم باشن

  ویرایش شده توسط هما - ط در تاریخ ۱۳۹۴/۸/۲۰ ۱۴:۴۷
 • avatar
  آ نامی ..
  کاربر یک ستاره ⋆|351 سپاس شده|1220 پست
  ۲۳:۲۱ ۱۳۹۵/۴/۱۳
  آیا پریود زن‌ها را بی‌حوصله می‌کند؟
  درد فراتر از تحمل انسان زایمان و دوره نه ماهه و سخت بارداری زنان به خودی خود کافی هستند که ما خود را مدیون مادران خود بدانیم. ولی به غیر از این دو مورد موارد دیگری چون قاعدگی و نیز سندروم پیش از قاعدگی «PMS» هستند که به صورت مداوم و ماهانه در بدن زن‌ها اتفاق می‌افتند. بدون چرخه منظم قاعدگی، بنیاد وجود ما به عنوان یک گونه کلاً تغییر پیدا می‌کرد. پس با وجود اینکه تغییر در خلق‌و‌خو یک عارضه این اتفاق است، مطمئنیم که ارزشش را دارد. خانم‌ها از شما متشکریم که این قدر قوی هستید که سندروم پیش از قاعدگی را تحمل می‌کنید و برای این از شما متشکریم و کلاه خود را از سر برمی‌داریم.
  هر بار یک زن پریود می‌شود، بدنش در واقع داشته برای بارداری آماده می‌شده، همان اتفاقی که تداوم نسل ما به آن وابسته است. هر ماه بدن زن‌ها یک فرآیند فوق‌العاده و پیچیده را تجربه می‌کند که چرخه قاعدگی نام دارد. همه چیز از تخم‌دان‌ها آغاز می‌شود که هر کدام بیش از صدهزار تخمک در درونشان دارند. تخمک‌ها حدود سه روز در راهند تا به رحم برسند. در این حین رحم شروع می‌کند به ساختن یک دیواره، غنی از مواد مغذی و هر آنچه برای حیات لازم است. در صورت مهیا بودن شرایط اسپرم تخمک را بارور می‌کند و بارداری در رحم آغاز می‌شود. ولی قبل از این، تخم‌دان‌های زن تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون را افزایش میدهند و این هورمون‌ها دیواره تشکیل شده در رحم را تقویت و محافظت می‌کنند. این هورمون‌ها وارد جریان خون هم می‌شوند و در بدن و مغز هم جریان پیدا می‌کنند. اینجاست که استروژن و پروژسترون به نظر می‌رسد با بقیه پیام‌رسان‌های شیمیایی در مغز به اسم انتقال‌دهنده‌های عصبی تداخل پیدا می‌کنند و باعث سندروم ناخوشایند پیش از قاعدگی می‌شوند
  سندروم پیش از قاعدگی همان قاعدگی نیست. این یکی از رایج ترین اشتباهات است. سندروم در واقع ۷ الی ۱۴ روز قبل از اینکه زن ها لکه خونی را ببینند شروع می‌شود، چون استروژن و پروژسترون در طی تشکیل دیواره رحم به بالاترین حد خودشان می‌رسند. حدود ۵۰ الی ۸۰٪ خانم‌ها نشانه‌های فیزیکی یا روحی سندروم پیش از قاعدگی را تجربه کرده‌اند ولی خیلی‌ها نمی‌دانند که سندروم می تواند خیلی زودتر از قاعدگی اتفاق بیفتد. چون تصور غلطی رایج شده که خود قاعدگی باعث تغییرات هورمونی در زن ها می‌شود. سندروم می‌تواند خودش را در قالب تغییرات روحی مثل تغییر خلق‌و‌خو، خشم، گریه و برافروختگی نشان بدهد، یا به شکل نشانه‌های فیزیکی مثل دل درد، اختلال در خواب و حالت تهوع. سندروم هر زنی با بقیه فرق دارد به همین دلیل متخصصان نمی‌توانند درک درستی از چگونگی این موضوع داشته باشند.
  وقتی قاعدگی شروع می‌شود و باروری رخ نمی‌دهد سطح استروژن و پروژسترون پایین می‌آید و بدن می‌فهمد که قرار نیست اتفاقی بیفتد. پس شروع می کند به ریختن دیواره رحم که برای نطفه ساخته بوده و این دیواره فروریخته باید از بدن بیرون برود که البته سختی خودش رو هم دارد. حالا باید یک دیواره بلااستفاده از مخاط و خون را دفع شود. گرفتگی عضله‌ها، نفخ، و وضعیت جالبی که می‌خواهی دفع کنی، ولی نمی‌توانی و البته که وقتی همه این‌ها تمام می‌شود، چرخه از اول شروع می‌شود. چرخه‌ای که برای تداوم نسل ما لازم است.
  این ویدیو توسط «گروه نشر دانش گمانه» و «استودیوی دوبلاژ و فیلم‌سازی سکوت » به فارسی دربله شده است.
  لینک منبع: http://on.fb.me/1FVd8ZX
  لینک ویدیو با زبان اصلی بدون زیرنویس فارسی:
  http://goo.gl/3ukO72
 • avatar
  mona.km
  کاربر جدید|0 سپاس شده|9 پست
  ۰۱:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۱
  با سلام من توی سایت فیلیا مطلبی رو در مورد دوران قاعدگی میخوندم نوشته بود سیکل دوران پریود 28 روزه هست ولی من 31 روزه پریود میشم الان ممکنه مشکلی داشته باشم؟
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
مدرسه یاب
استان :
شهر :
منطقه :
محدوده(اختیاری) :
مقطع تحصیلی :
نوع مدرسه :
جنسیت :
نام مدرسه :
موضوع قبل
زیربخش
موضوع بعد
آخرین پست های این بخش
آخرین پست های این تالار
پیش دبستانی و دبستان غیردولتی پسرانه پویش
مادایران، نماد اطمینان
تبلیغات
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به اين سايت (مدرسه کلوب ) میباشد و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است © Copyright 2020 - MadresehClub.com