مدرسه کلوب | Madresehclub
خانه
ورود اعضا
آخرین پست تاپیک : ۱۲:۴۱ ۱۳۹۸/۲/۲۷
170412 بازدید

مشاوره آموزشی

 • avatar
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۱۰:۱۵ ۱۳۹۳/۹/۱۲
  با توجه به درخواست برخی از والدین ، در این تاپیک سعی میکنم در حد توانم به سوالات شما در زمینه مسایل درسی و مدرسه ای پاسخ بدم . و یا مطالبی که در سایتهای دیگه مینویسم ویا به دانش آموزام میگم رو اینجا باز نشر بدم .

  سوالات خودتونو می تونید همینجا بفرستید و یا اگر خواستید که اسمتون محفوظ بمونه ، به صورت پیام خصوصی برام ارسال کنید.  همیشه شاد و سلامت باشید .  علیرضا مسگری مشهدی - مشاور آموزشی


 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۰۹:۱۶ ۱۳۹۷/۱/۲۲
  ❇️ده نكته مهم براي يك زندگي خوب و سازنده:

  ١_ ترسناك ترين جاي جهان ذهن شماست.

  ٢_ عمل باشيد نه عكس العمل ، صدا باشيد نه انعكاس صدا .

  ۳_ مراقب بدن خود باشيد ، زيرا تنها جايي است كه تا آخر عمر در آن زندگي مي كنيد .

  ٤_ اجازه ندهيد رفتار ديگران آرامش دروني شما را بهم بزند .

  ٥_ آرزو كردن براي اينكه جاي شخص ديگري باشيد ، يعني ناديده گرفتن خودتان.

  ٦_ ارزش شما با رفتار ديگران با شما، تعيين نميشود.

  ٧_ اگر كسي كار اشتباهي انجام داد، همه خوبي هايش را فراموش نكنين.

  ٨_ قهرمان بودن يعني ايمان به خود، وقتي ديگران به شما اعتقادي ندارند.

  ٩_ كساني كه در گذشته زندگي مي كنند، آينده خود را محدود مي كنند.

  ١٠_ هيچ يك از ما برنده يا بازنده به دنيا نيامده ايم ، انتخاب كننده به دنيا آمده ايم.
 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۰۹:۱۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
  💫✨ 13 عادت دانش آموزان زرنگ


  خوب و موفق بودن دانش آموز نه تصادفی است و نه ارتباطی به معلم و دانش آموز دارد. رمز موفقیت این دانش آموزان، پشتکار داشتن در امر یادگیری و رعایت کردن رفتارها و عادات سودبخشی است که به آن ها کمک می کند تا در تحصیل هرچه بیش تر موفق شوند.

  این رفتارهای سودمند عبارتند از:

  1 - سعی کنید همیشه به موقع در کلاس درس حاضر شوید و چنان چه مسیر شما تا مدرسه دور است از وسیله نقلیه مطمئن استفاده کنید تا بهتر بتوانید زمان خود را تنظیم کنید.
  هنگامی که درکلاسی دیر حاضر می شوید تمرکز کلاس و معلم به هم می ریزد. به یاد داشته باشید که همیشه به موقع و زود حاضرشدن درکلاس درس، بسیار سودمندتر از دیر رسیدن است.

  2 - اگر می خواهید صحبت های معلم خود را بهتر بشنوید و تخته را نیز بهتر ببینید در ردیف های جلو بنشینید.

  3 - برنامه درسی و تیتر مطالبی را که معلم قرار است تدریس کند تهیه کنید.
  چنان چه معلم به تدریس درسی می پردازد که اضافه بر سازمان مطالب دیگری را نیز برای شما تدارک می بیند از آن به خوبی آگاه شوید.
  برنامه درسی خود را گم نکنید تا هر زمانی که نسبت به برگزاری و نحوه برگزاری کلاسی برای شما سۆالی پیش آمد بتوانید به آن مراجعه کنید.
  هنگامی که شما آماده درکلاسی حاضر می شوید وقت معلم نیز برای چیزهای پیش پا افتاده کم تر گرفته می شود و معلم با مشکلات کم تری مواجه می شود.

  4 - وقتی که در کلاس درس حاضر می شوید تمرکز خود را فقط بر روی یادگیری مطالب بگذارید و نه چیز دیگر.
  همیشه سعی کنید قبل از کلاس، خوب غذا بخورید. تمام وسایلی را که لازم دارید با خود سرکلاس بیاورید.


  5 - یکی از چیزهایی که باعث درک مطلب بهتر دروس می شود نکته برداری از صحبت های معلم است. سعی کنید مطالب مهم و کلیدی را یادداشت کنید و برای خود از هر درسی یک جزوه درست کنید. نکته برداری و مطالعه آن ها کمک شایانی در فراگیری مطلب به شما می کند.

  6 - گاهی اتفاق می افتد که به علت بیماری و یا مشکلی نتوانید در یک کلاس درس حضور یابید.
  در چنین حالتی تکلیف چیست؟
  بهترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که در شروع سال تحصیلی سعی کنید شماره تلفن حداقل دو نفر از همکلاسی های خود را داشته باشید تا در مواردی که مشکل دارید و نمی توانید در کلاس حاضر شوید، با تلفن زدن به دوستان خود از اوضاع و احوال کلاس باخبر شوید و مطالبی را که لازم است یاد بگیرید و یا مطالعه کنید را از آن ها بپرسید.
  درنظر داشته باشید که کمتر معلمی پیدا می شود که یک درس را دوباره برای شما که غایب بودید تدریس کند.
  اگر شما کمی خجالتی هستید و با کسی زیاد صحبت نمی کنید، بهتر است برای مواقع ضروری هم که شده شماره تلفن تعدادی از همکلاسی های خود را داشته باشید و از آن ها کمک بگیرید.

  7 - اگر در درسی تکلیفی برای انجام دادن دارید، در انجام دادن آن درنگ نکنید و در حقیقت کار امروز را به فردا نیندازید.
  ممکن است بعداً برای شما مشکلی غیرقابل پیش بینی اتفاق بیفتد و نتوانید تکلیف خود را به درستی و به دقت انجام دهید.
  اگر می خواهید شاگرد زرنگ و خوبی باشید و بهترین نمره را نیز کسب کنید پس باید با پشتکاری زیاد و یک برنامه ریزی خوب کارهای خود را انجام دهید.
  اگر در درسی با مشکل مواجه شدید، آن مشکلات را به حال خود نگذارید و به سادگی از آن ها نگذرید. سعی کنید مشکلات درسی را با کمک معلم و یا دوستانی که دراین زمینه تبحر دارند برطرف کنید. در حقیقت نابرده رنج گنج میسر نمی شود.

  8 - شاگرد خوب معمولاً فقط به کتب درسی اکتفا نمی کند و سعی نمی کند که کتاب های متفرقه مربوط به درس مورد نظر را نیز مطالعه کند. اگرچه عده ای از دانش آموزان به ابتکار زیاد رغبت نشان نمی دهند، ولی مطالعه اضافی کتب دیگر، کمک زیادی به درک و فهم مطالب دروس شما خواهد کرد.
  یکی دیگر از کارهایی که شاگردان خوب و موفق انجام می دهند، این است که این دسته از افراد، قبل از این که معلم بخواهد سرفصلی را تدریس کند، آن ها این دروس را خوب مطالعه می کنند و با آمادگی کامل سرکلاس می روند.
  این افراد با ابتکارشان درحقیقت با حضور در کلاس فقط اشکالات خود را برطرف می کنند و به خوبی در درس موردنظر اشراف پیدا می کنند.


  9 - زمانی که کاری را به صورت گروهی انجام می دهید،
  تمام تلاش خود را به کار گیرید تا یک عضو خوب در گروه خود باشید.
  کار را به نحوی انجام دهید که گویا خود به صورت انفرادی باید این کار را انجام بدهید. ایده ها و نظرات خود را با جمع مطرح کنید و در انجام تکالیف نیز جدی باشید.
  در کار گروهی از زیر کار در نروید. اگر کسی درجمع پیدا شود و مدام بگوید که «من برای این که طرح و ایده ای ندارم و فکر می کنم شما بهتر از من هستید و...» این فرد با مطرح کردن این صحبت ها درحقیقت می خواهد از انجام دادن کارشانه خالی کند و تنبلی خود را به اثبات برساند.
  توجه داشته باشید که درکار گروهی باید یاد بگیرید که نظر جمع مهم است و نه فرد. اجازه ندهید که عده ای افکار خود را به شما و دیگران تحمیل کنند. درکار گروهی به افکار و عقاید دیگراعضاء احترام بگذارید و با سازش و مصالحه با یکدیگر فعالیت کنید وکار خود را به پایان برسانید.

  10 - همیشه سعی کنید از اشتباهات خود درس بگیرید و نسبت به آن ها بی تفاوت نباشید. گاهی اوقات معلم درپای برگه امتحانی شما نکاتی را ذکر می کنند که شما باید این ها را جدی بگیرید و درپی رفع اشکال آن ها باشید.
  به عنوان مثال اگر معلمی در درس زبان درپای برگه شما می نویسد:
  «از گرامر بهتری استفاده کنند» یعنی که شما در درس گرامر مشکل دارید و باید در این زمینه تمرین و مطالعه بیشتری داشته باشید. اگر معلم به شما می گوید «کار شما عالی است و نتیجه گیری شما ضعیف است» این بدان معنا است که در زمینه جمع بندی مطلب و نتیجه گیری موضوع دقت بیشتری باید داشته باشید.
  همیشه ازخود سوال کنید که اشتباه من چه چیزی بود که در درس مورد نظر نتوانستم نتیجه خوبی را کسب کنم؟ «گاهی اوقات شما در امر یادگیری زحمت می کشید ولی مسیر درستی را انتخاب نمی کنید و با مشکل مواجه می شوید. هیچ گاه از تلاش و کوشش دست برندارید. از اشتباهات خود درس بگیرید امیدوار باشید وسعی کنید درجلسات بعد بهترین باشید. معلم بهترین کسی است که در زمینه رفع اشکالات می تواند به شما کمک کند.
  دانش آموز خوب نه تنها باید در درس و تحصیل نمونه باشد. بلکه باید در رفتار با دیگران نیز خوب و نمونه باشد واخلاق پسندیده داشته باشد.

  11 - سعی کنید مشکلات خانه را با خود به مدرسه نیاورید و با دیگران خوش برخورد باشید و رفتار پسندیده و نیکو داشته باشید. در امر تحصیل اگر کمکی از دستتان برمی آید به دوستانی که مشکل دارند کمک کنید.

  12 - دانش آموزان خوب در یادگیری مطالب و درک و فهم آن ها از شیوه های متفاوتی استفاده می کنند. شما نیز با کمی دقت می توانید یادگیری خود را بهبود بخشید. گاهی اوقات دانش آموزان یادداشت برداری می کنند.
  گاهی اوقات برای خود نمودار و یا الگو رسم می کنند و گاهی اوقات نیز عده ای با یاد دادن مطلب مورد نظر به دیگران، درس خواندن و درک مطلب خود را بهبود می دهند.

  13 - به یاد داشته باشید که هیچ گاه فقط برای کسب نمره درس نخوانید. در درجه اول سعی کنید برای یادگیری مطلب، آن را بخوانید. فقط به فکر نمره نباشید. بجای بحث و جدال بامعلم خود که چرا شما بهترین نمره کلاس را نگرفته اید؟
  بهتر است از خودتان سوال کنید « چه طور می توانید دروس را بهتر مطالعه کنید و آن ها را یاد بگیرید تا با تلاش و پشتکار خودتان بهترین نمره را نیز کسب کنید.»
 • avatar
  فاطمه اردستانی
  کاربر جدید|0 سپاس شده|6 پست
  ۱۲:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۷
  سلام خدمت شما مشاور گرامی. سوالی در مورد پسرم داشتم برای ورود به مقطع ابتدایی پیشثبت نام چند مدرسه انجام دادیم و در سه مدرسه قبول شد یکی روزبه یکی مدرسه میزان یکی هم مدرسه ای معمولی با روشهای سنتی تدریس میکننداما تقریبا سطح درسی خوبی دارند.
  منو پدرش خیلی دوستداریم مدرسه روزبه بنویسیم اسمش رو ولی من یهدلهره ای دارم بابت آیندش تو اون مدرسه میترسم فشار های درسی باعث دلزدگی بچه نسبت به درس ومدرسه بشه.. چه کار کتم واقعا نمیدونم باید چه کنم. میشه زود جواب منو بدین قراره فردا بریم برای ثبت نام و وقت کمی دارم.
 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۱۲:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۷
  فاطمه اردستانی :سلام خدمت شما مشاور گرامی. سوالی در مورد پسرم داشتم برای ورود به مقطع ابتدایی پیشثبت نام چند مدرسه انجام دادیم و در سه مدرسه قبول شد یکی روزبه یکی مدرسه میزان یکی هم مدرسه ای معمولی با روشهای سنتی تدریس میکننداما تقریبا سطح درسی خوبی دارند.
  منو پدرش خیلی دوستداریم مدرسه روزبه بنویسیم اسمش رو ولی من یهدلهره ای دارم بابت آیندش تو اون مدرسه میترسم فشار های درسی باعث دلزدگی بچه نسبت به درس ومدرسه بشه.. چه کار کتم واقعا نمیدونم باید چه کنم. میشه زود جواب منو بدین قراره فردا بریم برای ثبت نام و وقت کمی دارم.

  سلام. روزبه مدرسه خوبیه . اما هر مدرسه ای برای افرادی ممکنه مناسب باشه و برای دانش آموزان دیگه ای نامناسب . با توجه به روحیات و شخصیت متفاوت بچه ها و البته نوع نگاه والدین به بخث آموزش و مدرسه . برای اینکه کمی از نگرانی هاتون برطرف بشه و بهتر تصمیم بگیرید ، با چند نفر از اولیایی فرزندشون اونجاست صحبت کنید و از نگرانی هاتون بگید و جواب اونها را بشنوید. صبح وقت رساندن بچه ها به مدرسه و بعدازظهر هنگام تعطیلی فرصت مناسبیه. 

 • avatar
  فاطمه اردستانی
  کاربر جدید|0 سپاس شده|6 پست
  ۱۰:۰۷ ۱۳۹۷/۲/۸
  ممنون. اینکار رو انجام دادم. چیزی ابراز نکردند. راضی بودند. فقط تکالیف مدرسه کمی مامانا رو درگیر میکنه از اون یه کم شکایت داشتن. اونم از پایه های اولیه به بالا کم کم زیاد میشه.
  منم همون از کجا باید بفهمم شخصیت بچم طوریه که میتونه اونجا مشکلی نداشته باشه؟
 • avatar
  فاطمه اردستانی
  کاربر جدید|0 سپاس شده|6 پست
  ۱۰:۲۶ ۱۳۹۷/۲/۸
  پسر من کلا خیلی تو انجام کارای شخصیش سخته. من بارها باید بگم و یادش بیندازم.
  نمیدونم اینا رو میشه نشانه گرفت ونتیجه گیری کرد؟ البته الان سنش هم کمه.
 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۰۷:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۸
  سلام من پسري١٨ ساله ام و امسال سال كنكوره ولي جداي از كنكور و درس و اينا اصلا يه جوري شده كه انگار هيچي برام مهم نيست منظورم از هيچي فقط درس نيست بلكه واقعا هيچي هيچي . همه چي برام بي معني شده همش ميگم كه چي مثلا ميگم كه لذت ببرم بعد ميگم كه چي و همين طوري كه چي هايي ك به جايي ختم نمي شه لطفا كمكم كنيد .

  دوست من سلام .
  سعی کن که حتما به یه مشاور مراجعه کنی تا در ایجاد و تقویت انگیزه بهت کم کنه .
  توصیه میکنم که مقاله زیر را بخونی .
  متاسفانه این روزها بی انگیزگی در حال حاضر در بین عموم مردم رواج پیدا کرده، و هر کدام از ما در اطرافیان خود تعدادی از این افراد بی انگیزه که فاقد هر گونه شور و اشتیاقی هستند را هر روز ملاقات می کنیم.
  اگر برای شما هم جای سئوال است که چرا انگیزه کافی برای دستیابی به اهداف خود را نداریم، مطالعه این مقاله می تواند نگرش شما را به کلی عوض کرده و به شما کمک می کند تا به انگیزه بالایی در زندگیتان برای حرکت به سمت اهدافتان دست یابید.
  انگيزه سوخت رسيدن به اهداف است و باعث مي‌شود از ديد ديگران فردي با اعتمادبه‌نفس بالا به نظر بياييم. انگيزه کششي دروني براي برآوردن نياز است.
  هرکدام از ما نيازهاي خاصي داريم؛ اين نيازها به کشش‌هايي تبديل مي‌شود که بر مبناي آن رفتارهاي خاصي را انجام مي‌دهيم. انگيزه‌هاي ما نيرويي انرژي‌دهنده‌اي به سمت اهدافمان ايجاد مي‌کنند. هر چه انگيزه بيشتري داشته باشيم، بهتر مي‌توانيم مشکلات بيشتري را از سر راهمان برداريم و اگر بتوانيم انگيزه خودمان را بالا ببريم خودبه‌خود اعتمادبه‌نفسمان هم زياد مي‌شود.
  نکته بسيار مهم اين است که بعضي از افراد مي‌خواهند هميشه انگيزه بالايي داشته باشند. درحالي‌که بايد يک حقيقت را بپذيريم و آن اين است که بعضي مواقع انگيزه نداريم؛ و اين‌يک چيز کاملاً طبيعي است. ولي اگر اکثر مواقع انگيزه نداريم بايد در زندگی خود چند گام به عقب‌تر برگرديم و دليل آن ر ا پيدا کنيم.

  مهمترین علت بی انگیزه بودن افراد


  مهمترین دلیل بی انگیزه بودن افراد در زندگی نداشتن هدفهای مشخص برای زندگی است. افرادی که اهدافی برای خودشان ندارند بی انگیزه هستند.
  پس اگر براي خودمان اهداف درست و حسابي نداشته باشيم، انگيزه هم معنايي ندارد. ولي اگر هدف درست‌وحسابي داشته باشيم، انگيزه خودبخود ايجاد مي‌شود. مثالي جالب در مورد انگيزه اين است که ما يک ابر کامپیوتر قدرتمند داشته باشیم ولی کار خاصی به آن نداشته باشیم آيا داشتن اين ابرکامپیوتر به ما کمکي مي‌کند؟ مسلماً خير.
  انگيزه هم دقيقاً اينطور است.
  اگر انگيزه بالايي هم داشته باشيم ولي هيچ هدفي نداشته باشيم اين انگيزه کمک چنداني به ما نميکند.
  اين چند مورد مهم (هدف، انگيزه، اعتمادبهنفس) شديداً به هم وابسته‌اند؛ يعني ما اگر اهداف درستي براي خودمان نداشته باشيم معمولاً انگيزه زيادي هم نخواهيم داشت و وقتي انگيزه نداريم، انرژي ما هم خو د به خود کم شده ‌و درنتيجه اعتمادبه‌نفس ما هم کاهش مي‌يابد.

  فکر کردن به بهاي هدف عامل اساسي افزايش انگيزه
  بعضي مواقع ما هدف‌داريم ولي حاضر نيستيم بهاي رسيدن به آن را بپردازيم. بايد بدانيم که هر هدفي يک بهايي دارد و مشکلات مربوط به خود را دارد. اصلاً اين‌طور نيست که يک هدف داشته باشيم و سريع و بدون هیچ تلاشی به آن برسيم. وقتي‌که مي‌دانيم هر هدفي يک بهايي دارد، اين مي‌‌تواند خيلي به ما کمک ‌کند. چون وقتي خسته مي‌شويم و به ما فشار مي‌آيد و اذيت مي‌شويم مي‌دانيم که در حال پرداخت بهاي هدفمان هستيم و همين آگاهی به ما انگيزه بسیاربالايي مي‌دهد.
  با مشخص کردن دقيق اهداف و چرايي و تعهد قوي انگيزه خودبه‌خود ايجاد مي‌شود.
  براي تقويت ساخت و تقویت انگیزه راهکارهايي بسيار مهم و عملي در ادامه معرفي مي‌شود.
  چگونه انگیزه خود را قوی کنیم؟

  این چند مورد که در ادامه توضیح داده می شوند نقش بسیار بسیار زیادی در ایجاد انگیزه و انگیزه بالا دارند.
  • هدف
  • سبک زندگی
  • خواب
  • ورودی های ذهنی
  • نگرش مثبت در زندگی

  هدف

  همانطوري که اشاره کرديم اگر هدف درست‌وحسابي داشته باشيم، خودبه‌خود انگيزه کافي براي انجام کارها را هم داريم.
  پیشنهاد می کنم این مقاله را نیز مطالعه نمایید. هدف چیست؟

  سبک زندگي یکی از عوامل مهم داشتن انگیزه

  چندي پيش در يک مهماني دعوت‌شده بودم و يک خانم حدوداً سي‌ساله آنجا بود. متوجه شدم که اين خانم جوان از بيماريهاي مختلف قلبي، معده، ناراحتي اعصاب و … رنج مي‌برد و مرتب به دکتر مراجعه مي‌کند.
  از من سؤال پرسيد که چکار کنم و به نظرتون به کدام دکتر مراجعه کنم؟ ( دلیل سئوال کردن از من این بود که من کارشناسی رادیولوژی هم هستم و در ده سال زندگی حرفه ای خود دهها هزار مریض را در بخش سی تی اسکن و رادیولوژی ویزیت کرده ام.)
  در جواب گفتم درست است که ما بعضي وقت‌ها مريض مي‌شويم و به دکتر مراجعه مي‌کنيم ولي واقعاً نيازي نيست که هر روز به دکتر مراجعه کنيم و خودمان را به استفاده از داروهاي مختلف و زدن آمپول عادت دهيم.
  گفت: به نظرتون چکارکنم؟
  گفتم: حاضريد به چند سؤال من جواب دهيد؟
  گفت: بله.
  گفتم: من مي‌خواهم به صورت خلاصه سبک زندگي‌تان را بررسي کنم و بعد گفتم که اجازه دارم که از شما چند تا سئوال بکنم
  گفت: بفرمایید.
  گفتم: حالا اولين سؤال من اين است در طول روز چقدر آب مي‌خوريد؟
  گفت: نصف يک فنجان کوچک؛ و اين هم زيادي است چون اصلاً تشنه‌ام نمي‌شود.
  گفتم: اولين دليل بيماري‌ات با جواب اولين سؤالم مشخص شد. ما نبايد فقط هنگامي‌که تشنه‌مان مي‌شود آب بنوشيم. درواقع زماني که ما تشنه‌مان مي‌شود مثل اين است که يک ماشينی هستيم و چند ساعتي است که آمپر هشدار مان روشن‌شده است.  درواقع بايد خودمان را عادت دهيم که روزانه 8-10 ليوان آب بخوريم. اصلاً نبايد تشنگي ملاک آب خوردن ما باشد. در تابستان و هنگام کارهاي بدني شديد و ورزش بايد بيشتر هم آب بنوشيم. ( البته این یک مثال بسیار ساده بود که در ایشان بررسی کردم و حالا خودتان فکر کنید که در طول روز چقدر مرتکب کارهای اشتباه می شویم.
  مثلاً پرخوری می کنیم، شیرینی زیاد می خوریم، گوشت زیاد و سبزیجات مصرف می کنیم، ورزش نمی کنیم و….)

  با دقت و نگاه کردن به سبک زندگي خود و کارهايي که در طول روز انجام مي‌دهيم مي‌توانيم آينده خودمان را هم پيش‌بيني کنيم. همه ما افرادي را ديده‌ايم که هميشه غذاي چرب مي‌خورند و ورزش نمي‌کنند، علاوه براينها هميشه بدبين هستند و افکار مخرب و نادرستي هم در سر دارند. آيا اين افراد بيمار نمي‌شوند؟ اگر بيمار نشوند، خيلي عجيب است!!!
  من مطلقاً رژيم‌هاي سخت و کاملاً گياه‌خواري را توصيه نمي‌کنم ولي با همسرم يک قانون عالي داريم وقتي زياد مهماني هستيم و چند وعده ‌غذاهاي گوشتي خورده‌ايم، حتماً در چند وعده بعدي از غذاهاي گياهي استفاده مي‌کنيم. تازه اين غذاهاي گياهي چند مزيت عالي هم دارند و آن اين است که آماده کردنشان خيلي راحت است و هزينه زيادي هم ندارند.
  بعضي وقتها چندتکه گل‌کلم و چند عدد قارچ را خرد مي‌کنيم و يک قاشق روغن‌زيتون و ادويه‌هاي سالم به آن اضافه مي‌کنيم، به مدت نيم ساعت در فر قرار مي‌دهيم و بعداً سرو مي‌کنيم.

  زمانهایی که اين نوع غذا را مي‌خوريم سرشار از انرژي هستيم و سالم و سرحال هستيم.
  اقدامک:
  لطفاً پنج دقيقه وقت بگذاريد و به سه روز گذشته خود نگاه کنيد آيا غذاهاي ناسالم زياد خورده‌ايد؟ آيا ورزش کرده‌ايد؟ آيا به‌اندازه کافي آب نوشيده‌ايد؟
  اگر جواب منفي است حتماً خود را متعهد کنيد که در روزهاي آينده ميوه و سبزي بيشتري بخوريد. حداقل روزي نيم ساعت پياده‌روي يا ده دقيقه ورزش‌هاي کششي سبک انجام دهيد؛ و حتماً روزي 8 ليوان آب بخوريد.

  بی انگیزگی یکی از عوارض مهم بی خوابی یا خواب بد

  افراد بسيار کمي خواب درستي دارند. اکثر افراد يا کم مي‌خوابند يا زياد مي‌خوابند و يا بد مي‌خوابند. تابه‌حال از خودتان سؤال کرده‌ايد که چرا خواب بد مي‌بينم؟ چرا خوب نمي‌خوابيم؟ چرا زياد خواب بد مي‌بينيم؟ چرا راحت نمي‌خوابيم؟
  اگر خواب کافی نداشته باشید و یا کیفیت خواب تان خوب نباشد در طول روز بعدی کسل و بی حوصله هستیم و انگیزه انجام هیچ کاری را نداریم، تحمل ما بسیار پایین می آید و خیلی زود عصبانی می شویم.
  مطمئناً تا اینجا متوجه شده اید که بی انگیزگی دلایل مختلفی دارد و یکی از دلایل مهم آن هم کم خوابی و یا خواب بد است.
  چند نکته ساده زير به ما کمک مي‌کند تا خواب راحتي داشته باشيم:
  1- سعي کنيم هر شب سر يک ساعت مشخص به خواب برويم.
  2- در شبانه‌روز حداقل هفت ساعت بخوابيم.
  3- يک ساعت قبل از خواب از موبايل استفاده نکرده و تلويزيون نگاه نکنيم .

  کنترل ورودی های ذهنی یکی از عوامل بسیار مهم ایجاد انگیزه


  از حدود يک دو پيش تمام ورودي‌هاي ناخواسته ذهنم را بسته‌ام. تلويزيون نمي‌بينم. اخبار نگاه نمي‌کنم در هيچ گروه و کانالي که کمکي به بهبود وضع زندگيم نمي‌کند، شرکت نمي‌کنم. همچنين افراد منفي اطرافم را فيلتر کرده‌ام. چون اگر جلو اين‌ کارها را نگيرم، احساس مي‌کنم دنيا مکاني پر از خطر و استرس و ناراحتي برايم خواهد بود.
  پس نهايت تلاش خودم را کرده‌ام تا فقط روي موارد مثبت تمرکز کنم و همين باعث شده تا اکثر اوقات روحيه عالي داشته باشم.
  به‌جاي نگاه کردن به اخبار تلاش مي‌کنم که خودم را تحليل کنم و هر شب خودم را ارزيابي‌کنم. مثلاً فلان کار را بايد چگونه انجام مي‌دادم؟ و يا با فلان شخص بايد چگونه رفتار مي‌کردم؟
  با انجام اين کارها، به لطف الهي از دو سال پيش کيفيت زندگيم خيلي بهتر شده و پيشرفت‌هاي چشمگيري هم داشته‌ام.

  به شما قول ميدهم اگر اين انرژي راکه براي نگاه کردن سريالهاي نامناسب، اخبار و شبکههاي اجتماعي صرف ميکنيد در کسبوکار و زندگي شخصي و خانوادگيتان صرف کنيد، شاهد تغييرات شگفتانگيزي و بسيار مثبتي خواهيد بود.
  اين‌ها را به اين خاطر به شما مي‌گويم چون خودم تجربه کرده‌ام و نويسنده و سخنران حرفه ای شدن فقط پاداش کوچکي است که ‌بعد از اين تغييرات به ظاهر ساده دريافت کرده‌ام.
  اقدامک
  لطفاً هر شب قبل از خواب 5 دقيقه وقت بگذاريد و رفتارهاي هر روز خودتان را تحليل کنيد. اگرچند روز اين کار را انجام دهيد شاهد تغييرات خوبي در زندگي تان خواهيد بود؛ و از عادت‌هاي خود آگاه خواهيد شد.

  تاثیر نگرش مثبت در زندگی و درمان بی انگیزه بودن

  حدود یکسال پيش يک نفر براي مشاوره به من مراجعه کرد. قبلاً به روان‌پزشک هم مراجعه کرده بود. وقتي از او خواستم که حرف بزند و مشکل خودش را مطرح کند. به محض اينکه شروع به صحبت کرد، ديدم که از همه‌چيز و همه‌کس ناراحت است. مثلاً از باجناغش شديداً ناراحت بود که چرا موقعي که مشغول ساختن خانه‌اش بوده، به او کمک نکرده است و يا اينکه چرا مادرش بين او و بقيه برادرانش فرق قائل مي‌شود و…
  اين طرز فکرها نشانه يک بيماري نگرشي بودند. بيماري که ما سريع قضاوت مي‌کنيم و به مسائل از زاويه‌اي نگاه مي‌کنيم که حالمان را بد مي‌کند.

  اين کتاب حاصل تجربيات و انديشه‌هاي مردي از تبار سرخپوستان آمريکاي مرکزي است. وي تحصيلات پزشکي خود را به پايان رسانيد و در جراحي تخصص گرفت. بعداً در اثر سانحه اتومبيل تجربه‌اي نزديک به مرگ برايش پيش آمد و اين تجربه زندگي او را متحول کرد. او شروع به طرح پرسش‌هايي از خويشتن کرد و براي يافتن پاسخ‌ها به تمرينات شديدي در جهت کسب مهارت در خرد باستاني خويش پرداخت.


  آنچه دون ميگوئل روئيز مي‌خواهد بگويد اين است که:
  هريک از ما در قلمرو زندگي شخصي خويش قادريم باورهاي منفي موروثي را به ‌تدريج تغيير دهيم و در تبديل اين «رؤياي دوزخي» به «رؤياي بهشتي» نقشي ايفا کنيم.
  وي معتقد است شما بايد چهار ميثاق را در زندگي خود اختيار کرده تا شاهد تحولات شگفت‌انگيزي باشيد:
  « با کلام خود گناه نکنيد.»
  چون کلام شما مي‌تواند کل باور يک نفر را در مورد خودش در جهت مثبت يا منفي تغيير دهد.
  قسمتي که هسته بحث ماست اين ميثاق دوم است.
  2- « هيچچيز را به خود نگيريد. »
  چون هيچ‌کدام از کارهايي که ديگران مي‌کنند به خاطر ما نيست. وقتي‌که چيزي را به خود مي‌گيريم، خود را به رنج مي‌اندازيم و باور خود را تغيير مي‌دهيم. بنابراين همواره به دنبال دل خود برويم. هر اتفاقي در اطراف ما افتاد، آن را به خود نگيريم.
  مثلاً اگر کسي در خيابان اهانتي کرد، به خودِ او برمي‌گردد و نبايد آن را به خودمان ربط دهيم. اگر به خود بگيريم آن را پذيرفته‌ايم و در اين صورت زهر درون انسان جريان يافته و انسان به دام رؤياي دوزخ گرفتارشده است. هيچ کاري از کارهاي ديگران به خاطر ما نيست.
  همه‌ي مردم در رؤياي زندگي خود زندگي مي‌کنند و رؤياي انسان‌ها با يکديگر کاملاً متفاوت است اگر ما چيزي را به خود بگيريم درواقع آن را پذيرفته‌ايم و زهر آن را درون خود جاري کرده‌ايم. ما هرگز مسئول اعمال ديگران نيستيم و فقط مسئول اعمال خودمان هستيم
  3- « تصورات باطل نکنيد. »
  زيرا در اين صورت تعارض دروني بسياري ايجاد مي‌کنيد
  4- « هميشه بيشترين تلاشتان را بکنيد » درنتيجه زندگي پرشوري خواهيد داشت و فعال و خلاق خواهيد بود.
  آرامش بستگي به اين دارد که از چه زاويه‌اي به اتفاقاتي که براي ما روي مي‌دهد نگاه مي‌کنيم. به‌هيچ‌عنوان نبايد چيزي را که به ما مي‌گويند به خودمان بگيريم.
  از ديدگاه منطقي هم روش صحيح اين است که اگر هيچ‌چيزي را به خودمان نگيريم حالمان خوب مي‌شود. ولي اگر به خودمان بگيريم زمان حال ما خراب مي‌شود و در ادامه هم زندگي خودمان و اطرافيانمان را خراب مي‌کنيم.
  خدا را شکر مي‌کنم که از زماني که آگاه شده‌ام فقط و فقط دارم براي خودم و دل خودم زندگي مي‌کنم. البته براي تمامي افراد احترام ويژه‌اي قائل هستم، ولي از هيچ‌کسي توقعي ندارم و حرف هيچ‌کسي را به خودم نمي‌گيرم، حتي اگر در موردي خاص صددرصد منظورشان من بوده باشم.
  اين نگرش آرامش خاصي به زندگي من داده است. تجربه چندين سال کار کردن با افراد بيمار، به من ثابت کرد که دليل بيماري و ناراحتي اکثر افراد اين است که آن‌ها اکثر اوقات از کسي و یا چیز خاصی ناراحت هستند.
  واقعاً چرا ما بايد از کسي ناراحت باشيم و چرا بايد شادي خود را به نحوه برخورد افراد با خودمان گره بزنيم؟
  با رعايت موارد ذکرشده در اين فصل، شما مي‌توانيد اکثر اوقات انگيزه خود را در سطح بالايي نگه داريد. اعتماد به نفسي که از نتيجه اين کار حاصل مي شود، ستودني است و ارزش آن را دارد که برايش مقداري خودمان را به زحمت بيندازيم.
  اقدامک
  لطفاً ده دقیقه زمان بگذارید و اگر خیلی وقت ها انگیزه ندارید و بی حوصله هستید دلیل آنرا را پیدا کنید و گامهای کوچکی را در راستای اصلاح آن بردارید.
 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۰۷:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۸
  با سلام خدمت مشاور محترم من امسال پایه نهم هستم و در پایان سال که مدت زیادی هم نمانده باید تعیین رشته کنم . علاقه شدیدی به پزشکی دارم ولی یه مقدار هم ترس... درسهای حفظی مخصوصا تاریخ و مدنی رو دوست ندارم و به ریاضی هم علاقه دارم تا حالا در این نه سال تحطیلی هم پایین ترین معدلم ۱۹/۹۳ بوده . الان دچار سردرگمی شدم خیلیا بهم میگن تجربی رو انتخاب کنم امامیترسم این ترس از خون و آمپول و غش/و.. نذاره موفق بشم. لطفا راهنماییم کنید با تشکر

  دوست من سلام .
  موضوع انتخاب رشته ، موضوع مهمیه که با چند خط توضیحی که شما دادی نمیشه راهنمایی قطعی کرد . باید حتما به یه مشاور با تجربه مراجعه کنی .
  انتخاب رشته تحصيلي نياز به توجه به چند مورد مي باشد که شناخت اين موارد و مشورت و آگاهي درمورد رشته هاي تحصيلي مي تواند به يک انتخاب درست کمک کند .در سال نهم باید کمی به فکر انتخاب رشته در شاخه مدنظر خود نیز باشیم :
  1 - شناخت شخصي: مهم ترين مساله در انتخاب رشته ، شناخت توانايي هاي شخصي است. شخصي که توانايي بالاتري در خصوص درس‌ها مفهومي و استدلالي دارد، باالتبع مي تواند در ادامه مسير در رشته رياضي موفق تر ظاهر شود. شخصي که علاوه بر موارد ذکر شده توانايي علمي مشخصي در دروس تخصصي تجربي يعني دروس زيست شناسي دارد، مي تواند در رشته تجربي موفق تر ظاهر شود و در نهايت شخصي که بر دروس علوم انساني و مسايل مربوط به آن اشراف بيشتري دارد مي تواند در رشته علوم انساني موفق تر ظاهر شود.
  2 - شناخت بازار کار: يکي از مسايلي که مي تواند به انتخاب رشته درست در شما کمک کند و زمينه ساز موفقيت هاي علمي و شغلي آينده شما باشد، شناخت بازار کار مربوط به رشته هاي دانشگاهي مرتبط با رشته تحصيلي شما در دانشگاه مي باشد. مطالعه در اين خصوص و مشورت با فارغ التحصيلان رشته هاي مربوطه به شما در انتخاب درست کمک مي کند.
  3 - توجه به پتانسيل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي در خصوص رشته هاي دانشگاهي: در برخي از رشته ها مانند پزشکي با توجه به پتانسيل کم داشنگاه ها در پذيرش دانشجو و استقبال زياد داوطلبان کنکور در خصوص آن، شرايط و امکان قبولي در اين گونه از رشته ها سخت تر از رشته هاي ديگر است.
  3 - مشاوره با افراد متخصص: يکي از موثرين کارهاي در انتخاب درست رشته در سال دوم دبيرستان، مشاوره با متخصصين و مشاوران در اين خصوص مي باشد. از جمله کساني که مي توانند در اين خصوص کمک شاياني به شما بکنند، فارغ التحصيلان دانشگاهي است که اطلاعات جامع در خصوص رشته هاي دانشگاهي، بازار کار مربوط به آنها و شرايط تحصيلي در دانشگاه هاي کشور در رشته مرتبط با خود را به شما خواهند داد.
 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۰۷:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۹
  درس خواندن در تابستان

  ۱- بعضی از دانش آموزان، تابستان را فصل استراحت می دانند و برنامه ای برای درس خواندن ندارند، اما واقعیت برای همه ی دانش آموزان این گونه نیست. بسیاری از دانش آموزان تابستان را فرصت خوبی می دانند تا علاوه بر مرور درس های سال گذشته، نگاهی هم به درس های سال آینده داشته باشند.
  ۲- کنکوری ها می دانند که یک روز در تابستان چه ارزشی دارد. مثلی هست که می گوید اگر میخواهی ارزش یک روز تابستان را بدانی، آن را از یک دانش آموز کنکوری که یک روز تا کنکورش باقی مانده، بپرس. همین الان سعی کن تکلیف خودت را روشن کنی! یک روز تابستانی برای تو، چقدر ارزش دارد؟
  ۳- اگر شما در سال های قبل تجربه ی درس خواندن در تابستان را داشته باشید، امسال هم مشکلی نخواهید داشت؛ اما اگر امسال اولین سالی است که می خواهید درس بخوانید، یک نیروی گریز از مرکز در شما وجود دارد که به شما می گوید “سال تحصیلی از اول مهر شروع می شود”. سعی کنید به حرف های این نیروز گریز از مرکز توجه نکنید و برنامه های تابستان خودتان را اجرا کنید.
  ۴- می گویند برنامه ریزی، نقش مؤثری در موفقیت دارد. این درست است؛ اما فراموش نکنید که فقط برنامه ریزی کردن، موفقیت نیست. برنامه ریزی، بسترهای موفقیت را برایتان فراهم می کند؛ اما برای موفق شدن باید برنامه را اجرا کرد. اجرا کردن برنامه هم یعنی درس خواندن. بعضی از دانش آموزان ممکن است در تابستان خیلی به فکر بروند و درس خواندن در تابستان جز برنامه های اصلی آن ها بود ولی ۹۰ درصد وقت خود را برای برنامه ریزی و ۱۰ درصد را برای اجرا بگذارند. شما جزو این دسته از دانش آموزان نباشید.
  ۵- در تابستان چه کار کنید؟ پیشنهاد می کنم حتماً درس های سال آینده را در برنامه خودتان بگنجانید و فقط به فکر مرور درس های سالی که پشت سرگذاشتید، نباشید. خواندن درس جدید، انگیزه ی بیشتری را برای شما به وجود می آورد.
  ۶- به فکر کتاب های کمک آموزشی خود باشید، اما فراموش نکنید نباید هر کتابی را که دوستانتان بگویند یا اینکه در کتاب فروشی می بینید، بخرید. یک الگو برای خودتان داشته باشید. برای هر درس، یک یا دو کتاب تهیه کنید و سعی کنید آن ها را کامل بخوانید. زیاد کتاب داشتن، در بلندمدت برایتان اضطراب به وجود می آورد.
  ۷- گفتم که میوه های تابستانه را دوست دارم. درس خواندن هم جزو میوه های تابستانه است که دوست دارم. فکر میکنم شما هم دوست داشته باشید.
 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۱۴:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۱۰
  14 آسیب سنگین تلفن همراه در زندگی دانش‌آموزان

  1. ضعف بینایی

  بررسی‌های جدید دانشمندان اروپایی نشان می‌دهد کار زیاد با تبلت به چشم کودکان آسیب‌های جدی وارد می‌کند و می‌تواند برای سیستم عصبی و چشمی کودکان بسیار مضر باشد.

  با توجه به اینکه استفاده از گوشی همراه و تبلت برای کودکان در مدت زمان کوتاه خلاصه نمی‌شود، قطعاً به بینایی آنها آسیب می‌زند.

  به گفته گری هیتینگ نویسنده ارشد سایت "AllAboutVision.com"، خستگی دیجیتالی چشم (Digital Eye Strain) که گاهی اوقات تحت عنوان سندروم بینایی کامپیوتری (computer vision syndrome) از آن یاد می‌شود، باعث آزردگی بسیاری می‌شود.

  بر اساس گزارشی که در سال 2015 میلادی از سوی انجمن بینایی ایالات متحده آمریکا با عنوان «بینایی 20/20/20 است: از چشمانتان در برابر دستگاه های دیجیتالی محافظت نمایید» به چاپ رسید، 61 درصد از آمریکایی‌ها پس از استفاده دراز مدت از دستگاه‌های الکترونیکی دچار خستگی چشم می‌شوند؛ به بیان دیگر تقریباً از هر سه آمریکایی، دو نفر را شامل می‌شود.

  2. بروز مشکلات عصبی در کودکان

  یکجا نشینی و غافل شدن از بازی‌های کودکانه موجب بروز مشکلات عصبی در آنها می‌شود. کار زیاد با رایانه، تبلت، گوشی و حتی تماشای زیاد تلویزیون از فاصله نزدیک و مواجهه بیش از حد با منابع نوری باعث بروز این مشکل می‌شود.

  انجمن متخصصین اطفال آمریکا نیز می‌گوید که کودکان پیش از دو سالگی نباید به هیچ نمایشگری نگاه کنند اما تقریبا 90 درصد کودکان تا قبل از دو سالگی به طور منظم تلویزیون نگاه می‌کنند؛ زمان مشاهده تلویزیون نیز به تدریج بیشتر می‌شود.

  2. پایین آمدن کیفیت خواب

  زمانی که افراد به گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های خود در تاریکی نگاه می‌کنند، طول موج کوتاه نور آبی منجر به تأخیر در ترشح ملاتونین می‌شود و پیرو آن، فرآیند خواب را سخت‌تر می‌کند.

  نویسنده ارشد این تحقیقات از دانشگاه هوستون گفت: «دستگاه‌های الکترونیکی نظیر تبلت و گوشی همراه سطح هورمون خواب را کاهش و کیفیت خواب را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند».

  متخصصان دانشگاه هوستون در ادامه می‌گویند: «هزینه‌های پایین آمدن کیفیت خواب به خصوص در کودکان بسیار بیشتر از خستگی و خواب‌آلودگی است؛ عدم داشتن خواب منظم با خطر بالایی از افسردگی، چاقی، حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت مرتبط است».

  3. به وجود آوردن اختلالات ذهنی

  به گفته محققان روسی، ارسال بیش از اندازه پیام کوتاه نوعی وسواس و اختلال ذهنی به دنبال دارد که متاسفانه نزد کاربران نوجوان بسیار رایج است.

  استفاده بیش از اندازه و غیر ضروری از تلفن همراه برای کاربر استرس و پریشانی ذهنی پدید می آورد.

  این اختلالات به حدی است که نوعی بیماری روانی و عصبی براساس آن تعریف شده است و فرد مبتلا در طول روز چندین بار احساس می کند گوشی تلفن همراهش زنگ می‌خورد.

  از سوی دیگر برخی اختلالات روانی به دلیل تماشای صحنه‌های نامناسب در برخی بازی‌ها، فیلم‌های بلوتوثی، فیلم‌های فضای مجازی و مطالب خاص از دیگر مواردی است که نباید از آن غافل شد.

  4. منزوی شدن کودکان

  روزنامه دیلی‌میل نوشت: «بازی با تبلت و گوشی همراه فرصت آموزش، خواندن، نوشتن و حتی اجتماعی شدن و برقراری ارتباط با دیگران را از کودکان سلب می‌کند».

  تمام روزهایی که می‌توانند بهترین گزینه‌های برقراری ارتباط کودکان با دیگران و ایجاد روابط اجتماعی مفید باشند، با بازی با وسایل الکترونیکی به هدر می‌روند.

  5. چاقی کودکان

  محققان آمریکایی با بررسی داده‌های بیش از هزار کودک چاق اظهار کردند: «با فراگیر شدن تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند چاقی کودکان بیش از قبل شیوع پیدا کرده است که در پی آن بیماری‌های متعدد دیگری نیز شکل می‌گیرند».

  زل‌ زدن کودکان به صفحه نمایشگر وسایل الکترونیکی، نشستن‌های مداوم، بی‌تحرکی‌های زیاد، پایین آمدن کیفیت خواب و حتی غذا خوردن در هنگام بازی به چاقی کودکان دامن زده است.

  6. تومور مغزی

  متخصصان انگلیسی باور دارند، تومور مغزی در نوجوانی و بزرگسالی حاصل استفاده بی‌رویه کودکان از وسایل الکترونیکی است؛ یک مطالعه جامع بین‌المللی در سال 2011، نشان داد، میان استفاده از وسایل الکترونیکی و ابتلا به تومور مغزی در بزرگسالی ارتباط مستقیم وجود دارد. هر چه کودک بیشتر از وسایل الکترونیکی استفاده کند، احتمال آسیب دیدن او در بزرگسالی افزایش می‌یابد.

  7. آسیب‌های انگشت دست کودکان

  آکادمی پزشکی اطفال آمریکا هشدار می‌دهد که استفاده طولانی‌مدت از صفحات لمسی ابزارهای الکترونیکی به انگشت دست کودکان آسیب می‌زند؛ سرگرم شدن با تبلت و گوشی همراه فرصت بازی‌های معمولی را سلب می‌کند و به این ترتیب عضلات کودک روز به روز تحلیل می‌رود و به مروز زمان حرکاتش تأخیر بیشتری خواهند داشت.

  8. خطر ابتلا به سرطان

  از آنجایی که تلفن‌های همراه برای برقراری ارتباط از امواج رادیویی استفاده می‌کنند،‌ یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های استفاده از اینگونه وسایل افزایش خطر ابتلا به سرطان است.

  9. آسیب‌های جسمی فراوان در اثر استفاده از هندزفری

  متخصصان کلینیک درمانی کالیفرنیا ابراز کردند: «گوش دادن با صدای بلند به موزیک با استفاده از هدفون یا هندزفری به صورت طولانی‌مدت، سبب عارضه‌های مختلفی از جمله کاهش سطح شنوایی گوش به صورت موقت و یا دائم می‌شود».

  هدفون به دلیل انتقال صدا به صورت مستقیم و بی‌واسطه روی سیستم شنوایی و حلق تأثیر منفی می‌گذارد.

  10. اعتیاد به تلفن همراه

  برخی کودکان عادت کرده‌اند صبح که از خواب بیدار می‌شوند، سراغ تلفن همراه و حتی قبل از آنکه صبحانه بخورند ساعت‌های زیادی را صرف بازی‌های آنلاین کنند که اگر والدین نتوانند کنترلی بر روی بازی‌های آنلاین فرزندشان اعمال کنند، باید گفت به راحتی این دست بازی‌ها اعتیادآور می‌شوند.

  ضمن اینکه بعضی از کودکان برای افزایش رتبه و جایگاه خود در اینگونه بازی‌ها، حتی حاضر به پرداخت هزینه‌هایی هستند و گاهاً می‌بینیم که یک کودک خردسال با استفاده از کارت بانکی والدین از حساب آنها برداشت کرده تا رتبه خود در بازی را ارتقاء دهد؛ ضمن اینکه بعضی از این بازی‌های آنلاین حاوی تصاویر مستهجنی است که کودک را با فضایی که هیچ تناسبی به سن او ندارد، آشنا می‌کند و قطعاً تبعات جبران‌ناپذیری در روح و روان وی به جای می‌گذارد.

  بسیاری از محققان معتقدند استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه در ذهن و اعصاب کاربران نوعی اعتیاد پدید می‌آورد که درست مانند اعتیاد به مواد مخدر، بازی‌های رایانه‌ای، اینترنت و ... مخرب است.

  معتادان به استفاده از تلفن همراه از دوستان و خانواده فاصله می‌گیرند، انزواطلب می‌شوند، اولویت‌های سنی و اجتماعی نظیر تحصیل و اشتغال را پس می‌زنند، هنگامی که تلفن همراه در دسترس‌شان نیست به آن فکر می‌کنند و از دوری‌اش رنج می‌برند.

  11. کاهش مهارت‌های ارتباطی

  شواهد نشان می‌دهد، جایگزینی این تکنولوژی به جای ارتباطات حضوری (به خصوص با استفاده از امکان ارسال پیام‌های کوتاه) تا حدود زیادی ارتباطات انسان‌ها را به حداقل رسانیده است.

  افزایش این گونه ارتباطات به کاهش روابط چهره به چهره و زنده صوتی منجر می‌شود. ارتباطات ناقصی که در قالب متون خشک و بی روح جان می‌گیرد، مرز شوخی و جدی را درهم می‌آمیزد و مسیر اغراق آمیز و نادرستی را می‌پیماید که هرگز جایگزین مناسبی برای ارتباط کلامی و عاطفی میان گروه دوستان و آشنایان نیست و شناخت مجازی و غیر واقعی حاصل از آن نمی‌تواند معیار خوبی برای آگاهی درباره طرفین رابطه باشد.

  این ارتباط مجازی فرصت یادگیری آداب زندگی را به طور عملی و از طریق ارتباط موثر با اقشار مختلف اجتماعی از فرد سلب و او را در محیطی بسته و محدود محصور می‌کند.

  12. محدود شدن یادگیری

  متخصصان در دانشگاه سوئیس یادآوری می‌کنند که مغز کودک در طول دوره یک سالگی با سرعت بالایی در حال توسعه و رشد است. کودکان در سن پایین از تعامل با محیط بسیار بیشتر و بهتر یاد می‌گیرند تا محدود شدن دنیایشان به یک صفحه نمایشگر.

  لازم است کودکان در تعامل با دیگران درگیر شوند و حتی نکات جزئی مثل برقرار کردن تماس چشمی را در این تعاملات بیاموزند. یادگیری این مسائل در این سن ضروری است و بعدها نمی‌توان آن را جبران کرد.

  13. اتلاف وقت زیاد

  از آنجا که گوشی‌های تلفن همراه قابلیت دارا بودن بازی‌های مختلف را در خود دارد، کودک یا نوجوان مدت زمان زیادی را سرگرم بازی می‌شود و از دیگر کارهای ضروریش باز می‌ماند.

  براساس گزارشی که شبکه سی ان ان در سال 2015 منتشر کرد، نوجوانان روزانه حداقل 9 ساعت از وسایل الکترونیکی استفاده می‌کنند که تاکنون به طرز چشمگیری نیز افزایش داشته است.

  14. در ارتباط قرار گرفتن با اطلاعات نامتناسب

  در بسیاری از مواقع محتویات درون پیامک‌ها و بلوتوث‌ها مسائل و اطلاعات نامناسبی دارد که ذهن کودک و نوجوان را درگیر می‌کند، مشغله فکری برای او ایجاد می‌شود و به علاوه غالباً به خاطر ترس از اطلاع والدین دچار تشویق و نگرانی می‌شود.
 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۰۹:۴۵ ۱۳۹۷/۶/۱۷
  🌛تأثیر میزان خواب بر یادگیری

  در جوامع امروزی وجود ابزارهای الکترونیکی جدید و گوناگونی که در اختیار بچه‌ها قرار داده شده است باعث اختلال در میزان ساعت خواب آن‌ها شده است.
  دانشمندان تحقیقات بسیار مختلفی در خصوص ارتباط بین ساعت خواب بچه‌ها و میزان یادگیری آن‌ها انجام داده‌اند و تقریباً همگی به یک نتیجه‌ی مثبت و یکسان دست پیدا کرده‌اند که کاهش ساعت خواب یا حتی دیر خوابیدن تأثیر مستقیمی در کاهش سطح یادگیری دانش‌آموزان خواهد داشت؛ زیرا با کاهش ساعت خواب تنظیم طبیعی دستگاه‌های بدن به هم خورده و نظم خود را از دست می‌دهند؛ درنتیجه باعث می‌شود توانایی مغز در یادگیری مطالب کاهش پیدا کند.
  لازمه‌ی کنترل ساعت خواب دانش‌آموزان، همکاری اولیا با آن‌هاست؛ مثلاً تعیین ساعت دقیق برای زمان خواب، تعیین زمان استفاده از وسایل بازی مانند گوشی، لپ‌تاپ و تعیین زمان مناسب با توجه به حجم درس‌ها برای مطالعه‌ی به موقع؛ درنتیجه با برنامه‌ریزی اولیا و همکاری دانش‌آموزان، آن‌ها خواهند توانست ساعت خواب خود را تنظیم کرده و به موقع بخوابند و در زمان مدرسه میزان یادگیری خود را به حداکثر ممکن برسانند.
 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۰۷:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۰
  چگونگی هدف گذاری برای درس خواندن و موفقیت تحصیلی


  هدف گذاری درسی و تحصیلی یکی از نخستین و مهمترین مراحل برای رسیدن به موفقیت تحصیلی و بهبود عملکرد شماست. اما زمانی که از هدف گذاری نام برده می‌شود، بسیاری از دانش آموزان نمی دانند که چکار باید انجام دهند. به همین منظور در این مطلب اصول انجام هدف گذاری تحصیلی را برای شما شرح داده‌ایم.
  اشتباه بزرگ در هدف گذاری تحصیلی

  شاید بزرگترین اشتباهی که دانش آموزان برای تعیین هدف درسی و تحصیلی انجام می‌دهند این باشد که فکر کنند اینکه [در ذهن خود] می‌دانند چه می‌خواهند کافی است. زمانی که هدف گذاری تحصیلی نوشته نشده داشته باشید مغز آن را بی ارزش حساب می‌کند و انگیزه‌ای برای رسیدن به هدف ایجاد نمی‌کند، در صورتی که وقتی هدف گذاری تحصیلی را بنویسید مغز اینطور تحلیل می‌کند که این هدف بخش مهمی برای تعیین هویت شما است و تمام تلاشش را برای رسیدن به آن بکار می‌گیرد.
  مراحل انجام درست هدف گذاری درسی
  انواع هدف گذاری درسی را بشناسید

  اگر برای درس خواندن انگیزه ندارید، بدانید که در این راه تنها نیستید. این مشکل بسیاری از دانش آموزان است. اینکه در زمان مطالعه کردن به اهداف خود فکر کنید به این معنی نیست که به خودتان فشار بیاورید تا همین الان به اهداف بلندمدتی که دارید برسید.

  اصلا منطقی و واقع بینانه نیست که بخواهید هر روز قدم های بزرگ در راه رسیدن به هدف بردارید. به یاد داشته باشید که رسیدن به اهداف بزرگ از طریق برداشتن قدم‌های کوچک ممکن خواهد شد.

  هدف گذاری تحصیلی به صورت اصولی

  اصلاح این مدل ذهنی به شما کمک می‌کند تا با مشخص کردن گام‌های کوچک تا حدود زیادی استرس هدف بزرگ را کاهش دهید. پس باید بدانید که ۳ نوع هدف گذاری تحصیلی وجود دارد که باید برای یک سال تحصیلی آن‌ها را در نظر داشته باشید:

  هدف گذاری بلندمدت: اصلی‌ترین هدفی که می‌خواهید در آن سال تحصیلی به آن برسید: مثلا کسب معدل کل ۱۸ و بالاتر
  هدف گذاری میان مدت: اهدافی که می‌خواهید در پایان میان‌ترم به آن‌ها برسید: مثلا کسب معدل ۱۸.۵ در امتحانات میان ترم
  هدف گذاری کوتاه مدت: کارها و اقداماتی که باید طی هفته و روزانه انجام دهید: مثلا کسب نمره‌ی بالای ۱۷ در امتحانات هفتگی

  عامل انگیزشی شما برای دستیابی به هدف درسی آخر سال در واقع اهداف کوتاه‌مدت (کوچکترین قدم) هستند که تعیین می‌کنید. فکر کردن به تصویر بزرگتر (اهداف میان مدت و بلندمدت) بر روی ذهن شما تاثیر منفی خواهد داشت. چرا که فکر می‌کنید با انجام این کارهای کوچک نخواهید توانست به آن هدف بزرگ دست پیدا کنید ولی واقعیت این است که هر درس و امتحانی که با موفقیت پشت سر بگذارید شما را یک قدم به رسیدن به هدف اصلی نزدیکتر کرده است.
  خصوصیات هدف گذاری تحصیلی

  هنگام هدف گذاری درسی و تحصیلی باید یک سری از موارد را به یاد داشته باشید و رعایت کنید تا در مسیر درست قرار بگیرید. پس نیاز است بدانید که هدف گذاری تحصیلی چه مشخصاتی دارد؟ لیست زیر اصلی‌ترین خصوصیات تعیین هدف درسی است:

  مراحل هدف گذاری و موفقیت تحصیلی
  هدف باید

  مشخص و واضح باشد: مثلا اینکه بگویید در فلان امتحان نمره‌ی خوبی بگیرم، منظور از واژه‌ی “خوب” مشخص و واضح نیست. باید دقیقا مشخص کنید که خوب یعنی چه؟ پس تعیین هدف به صورت مبهم ممنوع! بهتر است مثال را اینگونه بازنویسی کنیم: در فلان امتحان حداقل نمره‌ی ۱۷ میگیرم.
  قابل اندازه گیری باشد: قابل اندازه گیری بودن هدف کمک می‌کند تا ابهامات ذهنی برطرف شوند. شما باید بتوانید بین وضعیت فعلی و وضعیتی که می‌خواهید به آن برسید یک فاصله و معیاری در نظر بگیرید. همچنین باید واحد زمان را نیز در نظر بگیرید. برای مثال میخواهم ترازم در امتحان بعدی که ۱۵ روز دیگر است ۱۰۰۰ واحد افزایش داشته باشد. (هدف: ۱۰۰۰ واحد افزایش تراز طی ۱۵ روز)
  واقع بینانه باشد: بلندپروازی ممنوع! بلندپروازی در هنگام هدف گذاری شما را از واقعیت دور کرده و بی انگیزه می‌کند. باید قدم به قدم پیشرفت کنید. اگر ساکن تهران باشید و بخواهید به اصفهان بروید، باید ابتدا وارد خیابان شوید. نباید انتظار داشته باشید که پس از خروج از منزل بلافاصله به مقصد رسیده باشید.

  پس از تعیین هدف چکار باید بکنم؟

  همانطور که گفته شد، تعیین هدف درسی نخستین قدم است. در مرحله‌ی بعد باید برای گام‌های کوچکی که گفته شد، برنامه ریزی کنید و یک نقشه‌ی راه ترسیم کنید.
 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۱۷:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
  اهمیت مشاوره تحصیلی در بهبود عملکرد دانش آموزان

  مشاوره ی تحصیلی به جهت نقش مهمی که در موفقیت یا شکست دانش آموزان و دانشجویان در مسیر تحصیلی و شغلی خود ایفا می کند از اهمیت بسیار بالایی در نزد والدین و فرزندانشان برخوردار است. بطور کلی وظیفه ی مشاور تحصیلی عبارت است از: هدایت تحصیلی ، آموزش مهارت های مطالعه و یادگیری ، حل مشکل افت تحصیلی ، استرس و اضطراب امتحانات ، رفع رفتارهای نابهنجار ، ارائه راهکار برای حل مشکلات روحی و روانی و در نهایت هموار کردن مسیر دانش آموزان برای موفقیت در تحصیلات بویژه قبولی در رشته ی مورد علاقه در دانشگاههای خوب کشور .


  از طریق مشاوره تحصیلی می توان توانایی ها و نیز محدودیت های دانش آموزان را شناخت و از امکانات موجود حداکثر استفاده را به عمل آورد. مشاور تحصیلی می تواند با شناسایی دقیق استعدادها و توانایی های دانش آموزان آنها را به سوی رشته تحصیلی مناسب راهنمایی کند. مشاور تحصیلی با همکاری معلم، خانواده و مسئولان مدرسه می‎تواند دانش‎آموزان را در جهت رفع مشکلات تحصیلی، خانوادگیف روانی و تأمین ثبات عاطفی یاری داده و در نهایت، نیل به اهداف آموزش و پرورش را محقق سازد.  ضرورت مشاوره ی تحصیلی
  مشاور تحصیلی با دانش؛ با شناسایی نقاط ضعف و قوت دانش آموزان به آنها برای استفاده ی هرچه بهتر از توانایی های بالقوه شان کمک می کند. او همچنین با آموزش مهارت های مطالعه و یادگیری ، روش های برنامه ریزی درسی، ارائه راهکارهایی برای غلبه بر افت تحصیلی ، استرس و اضطراب امتحانات و حتی کمک به انجام یک انتخاب رشته صحیح و منطقی؛ زمینه لازم برای موفقیت تحصیلی و شغلی دانش آموزان و حتی دانشجویان را فراهم می سازد.


  ضرورت مشاوره تحصیلی برای والدین
  بدون شک مشاور تحصیلی بدون توجه به خانواده ی دانش آموز و دانشجو موفقیت چندانی در امر مشاوره دانش آموزان خود کسب نخواهد کرد. خانواده و والدین نقش بسزایی در پیدایش افت تحصیلی یا موفقیت تحصیلی و شغلی آنها دارند. خانواده سرعت دانش آموز را در رسیدن به اهداف تحصیلی تنظیم می‌کند. خانواده‌های بدون انگیزه ، بدون اطلاع و غیر فعال موجب کاهش سرعت دانش آموزان بااستعداد می‌شوند. از اینرو در فرآیند مشاوره تحصیلی ، لزوم انجام مشاوره با والدین اهمیت خاصی پیدا می‌کند. مشاور تحصیلی خانواده را از ویژگی ها و استعدادهای کمتر دیده شده ی فرزندشان آگاه می سازد و مهارت های لازم برای موفقیت او را به آنها می آموزد. مشاور همچنین به حل مسائل و مشکلات درون خانوادگی که می تواند باعث بروز افت تحصیلی دانش آموز شود، کمک بسزایی میکند.

  ضرورت مشاوره تحصیلی در زمینه انتخاب رشته مشاغل
  رتبه نخست رشته علوم تجربی در آزمون سراسری نودوپنج؛ دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه شریف بود. متأسفانه تحقیقات نشان داده است که اغلب انتخابهایی که دانش آموزان در زمینه رشته تحصیلی خود در مقطع مدرسه و نیز رشته دانشگاهی خود انجام می‌دهند عاری از هر گونه دلیل منطقی و اطلاعات مناسب است. معیارهایی که دانش آموزان در چنین مواردی برای انتخابهای خود برمی‌گزینند ملاکهایی کاذب و نامناسب و اساساً بر اساس انتخابهای دیکته ی شده ی اطرافیان است به همین دلیل یک مشاور تحصیلی آگاه و حرفه ای می تواند به دانش آموز در انتخاب رشته دانشگاهی منطبق با استعدادها و خواسته های او کمک شایانی نماید.

  ضرورت مشاوره تحصیلی برای جلوگیری از افت تحصیلی
  برخی از دانش آموزان به خاطر شرایط ویژه‌ای که دارند بیشتر در معرض افت تحصیلی هستند ، بررسی ها نشان می دهد افت تحصیلی به عوامل بیرونی مثل خانواده ، مدرسه و ... مربوط می‌شود، همچنین برخی از علل ، علل فردی هستند مثل انگیزه خود دانش آموز ، عدم آشنایی با روشهای مطالعه و برنامه ریزی، علایق و استعدادها و غیره. مشاور تحصیلی برای این دسته از دانش آموزان نقش بسیار کلیدی ایفا می کند، او در جریان مشاوره تحصیلی علت افت ها و شکستهای بچه ها را شناسایی کرده و راهکارهای مناسبی را ارائه می دهد.


  ضرورت مشاوره تحصیلی در زمینه سرعت بخشیدن به فرآیند تحصیل و مطالعه
  برخی از دانش آموزان و خانواده‌های آنها مایلند عملکرد بهینه خود را در زمینه تحصیل بهبود ببخشند. این دانش آموزان ممکن است دانش آموزانی متوسط و یا بالا باشند. به هر حال تمایل دارند روشهایی علمی و مفید را از مشاور تحصیلی خود بیاموزند تا کارآیی آنها را در زمینه تحصیلی بالا ببرد. مشاور تحصیلی چنین راهکارهایی را برای افراد فراهم نموده و بر احتمال موفقیت آنها در سطح پیشرفته‌تر می‌افزاید.


  ضرورت مشاوره تحصیلی یا مشاوره کنکور
  بدون شک مشاور تحصیلی نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش آموزان در کنکور سراسری دارد. بویژه که در طی سالهای اخیر گرایش داوطلبین برای شرکت در کنکور رشته علوم تجربی به شدت افزایش یافته است و همین مسئله رقابت برای تصاحب صندلی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاههای تهران را سخت و پیچیده کرده است. بررسی ها نشان می دهد بیش از نوددرصد رتبه های زیر صد کنکور از مشاور کنکور بهره گرفته اند هرچند اغلب آنها بنابه دلایلی داشتن مشاور کنکور را کتمان می کنند.

  اما بطور کلی مشاورین تحصیلی و کنکور وظایف زیر را برعهده دارند:

  1- شناسایی استعدادهای بالقوه دانش آموزان و دانشجویان و هدایت آنها در مسیر صحیح.

  2- آموزش مهارت های موفقیت تحصیلی و ارائه راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از افت تحصیلی.

  3- کمک به دانش آموز برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب.

  4- آموزش شیوه های صحیح مطالعه ، یادگیری ، یادداشت برداری ، خلاصه نویسی و پاسخگویی به سؤالات تشریحی و تستی.

  5- کمک به والدین برای شناسایی دقیقتر توانایی های فرزندانشان و فراهم نمودن بستر مناسب برای رشد و شکوفایی آنها.

  6- افزایش قدرت تمرکز ، کاهش میزان بی دقتی و تقویت حافظه دانش آموزان و دانشجویان

  7- آموزش مهارت های آزمون دادن شامل شیوه صحیح آمادگی برای هر آزمون، مدیریت استرس و اضطراب امتحان ، نحوه مدیریت زمان.

  8- افزایش انگیزه و اعتماد به نفس بچه ها.

  9- ارائه رژیم غذایی ویژه برای افزایش عملکرد حافظه و کاهش فرآیند خسته شدن ذهن.
 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۱۲:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۸
  چند نکته در ارتباط با تحلیل آزمون :

  1-باید توجه داشت هدف از شرکت در آزمون های مختلف، از کوییزهای ساده ی مدرسه گرفته تا آزمون های رقابتی چند صدهزار نفره، صرفا بررسی عملکرد گذشته مان در دروس مختلف هست. ما با بررسی روند پاسخ دهی مان در دروس مختلف در سر جلسات آزمون میتوانیم به درست یا غلط بودن شیوه ی مطالعه مان و یا هر اقدامی که راجع به کنکور انجام میدهیم پی ببریم. به عنوان مثال اگر برای افزایش تمرکزمان مدت زیادی هست که از روش خاصی استفاده میکنیم، این امر باید خود را در آزمونهای آزمایشی نمایان سازد.

  2-تحلیل آزمون یعنی چه ؟
  تحلیل آزمون به معنای اختصاص دادن زمانی است، بعد از یک آزمون آزمایشی، به منظور بررسی تک تک سوالات آزمون و دریافتن نقاط ضعف و قوت به صورت جزئی.
  3 - مراحل تحلیل آزمون :
  بعد از شرکت در آزمون اندکی استراحت کنید ، سپس تحلیل آزمون را شروع کنید .
  بررسی تک تک سوالات یک آزمون آزمایشی، حداقل یک ساعت و نیم زمان میگیرد، پس حتما زمان کافی را برای تحلیل آزمونتان اختصاص دهید. به این موضوع توجه کنید که حتما میبایست تک تک سوالات بررسی شوند حتی سوالات درسی که ۱۰۰ زده اید !
  از قبل باید در هنگام آزمون پاسخ هایی که وارد پاسخبرگ میکنیم را وارد دفترچه سوالات نیز بکنیم تا بتوانیم از آن در تحلیل آزمون استفاده کنیم. ترجیحا تا جایی که ممکن هست راه حل هایتان را منظم در دفترچه سوالات بنویسید تا هنگام تحلیل آزمون سریعا تشخیص دهید از چه راهی تست را حل کردید. از سمتی هر نکته ای در جلسه به ذهنتان رسید که مطالعه تان را بهبود میدهد، در دفترچه سوالات بنویسید.

  – به سؤال‌هایی که شک داشته‌اید، توجه کنید.
  چرا یادگیری شما در آن مبحث ناقص بوده است؟ چرا نتوانستید به جواب قاطعی در آن سؤال دست پیدا کنید؟
  – به سؤال‌هایی که پاسخ اشتباه داده‌اید توجه کنید.
  چرا به آن سؤال پاسخ اشتباه داده‌اید؟ آیا بی‌دقتی کرده‌اید؟ چه راهکاری برای کاهش بی‌دقتی خود دارید؟ آیا بهتر نیست به همه‌ی سؤالات پاسخ ندهید تا تعداد اشتباهات شما کاهش پیدا کند؟ چه روشی را برای خودتان بهتر می‌دانید؟
  – به سؤال‌هایی که فراموش کرده‌اید توجه کنید.
  چه موضوعی باعث شد تا آن مبحث را فراموش کنید؟ آیا در هنگام مطالعه تمرکز لازم را نداشته‌اید؟ در چه زمانی آن مبحث را مطالعه کرده‌اید؟ آیا خسته بودید؟
  – به سؤال‌هایی که جواب نداده‌اید توجه کنید.
  چرا به آن سؤال پاسخ نداده‌اید؟ آیا مبحثش را نخوانده بودید؟ چگونه باید برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید همه‌ی مباحث آزمون را پوشش بدهید؟ آیا آن مبحث در آزمون بعد تکرار می‌شود؟ ایستگاه‌های جبرانی آن مبحث کجاست؟
  – به سؤال‌هایی که برای‌تان مهم است توجه کنید.
  بعضی از سؤال‌ها را درست جواب داده‌اید، اما به نظرتان آن سؤال مهم است. یا نمونه‌ی آن را تاکنون ندیده‌اید یا سبک سؤال برای‌تان جالب است یا هر دلیل دیگری. کدام سؤال‌ها در جلسه‌ی آزمون مورد توجه شما قرار گرفته است.

  حالا بعد همه اینا باید واسه هر کدومشون برنامه ریزی کنین و این نواقص رو کم کم برطرف کنین تا اینکه تا کنکور دیگه تعداد اینا به حداقل تعداد ممکن برسه.

  از تست اول درس ادبیات شروع میکنیم، اگر درست پاسخ داده بودیم نگاه گذرایی به پاسخنامه تشریحی میندازیم و اگر طراح پاسخنامه نگاه جدیدی به تست داشت یا از راه دیگری به جواب درست رسیده بود آنرا بررسی میکنیم.
  نکته : حتما باید تستهایی که صحیح پاسخ دادیم را هم بررسی کنیم، گاهی راه هایی غیر از راه حل های ما نیز برای رسیدن به جواب درست وجود دارد و گاهی راه های خلاصه تر. گاهی هم تست را به صورت شانسی درست جواب دادیم !
  اگر تستی را درست جواب داده بودیم جلوی گزینه ی درست تیک میزنیم و به تست بعدی میرویم.
  در غیر این صورت ابتدا غلط یا نزده بودن تست را مشخص میکنیم و سپس پاسخنامه را دقیق میخوانیم. سپس علت یابی میکنیم. برای تست های غلط علت ها میتوانند شامل اشتباه محاسباتی، شانسی جواب دادن، اشتباه دیدن عددهای صورت سوال یا گزینه ها، عدم تسلط و .. باشند و برای تستهای نزده علت ها میتوانند شامل نخواندن مبحث و یا نداشتن زمان در سر جلسه باشند.
  در انتها اقدام مربوطه را مشخص میکنیم. به عنوان مثال برای تستی که نزده گذاشتیم و علت آن نخواندن مبحث بوده، آموختن آن بحث را در برنامه مطالعاتی آینده مان قرار میدهیم.

  در انتهای تحلیل آزمون به یک سری اقدام مربوطه می رسید که به آنها اهمیت دهید و در آینده انجامشان دهید. از نکته های فرعی ای که سر جلسه به ذهنتان رسیده و آنها را یادداشت کردید نیز استفاده کنید. تنها در این صورت هست که در درس خواندنتان پیشرفت میکنید و این شیوه ی رتبه های برتر هست.
 • avatar
  علیرضا مسگری
  کاربر فعال|168 سپاس شده|349 پست
  ۰۷:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۳۰
  💎 ده راز موفقيت در زندگی:

  ✅ راز اول
  از کارهایی که ناچار هستید انجام دهید لذت ببرید.
  نق زدن تنها شما را خسته‌تر می‌کند و نمی‌گذارد کار را درست انجام دهید.

  ✅ راز دوم
  سعی کنید کارهایتان را از صمیم قلب انجام دهید.
  نه به صرف این که ناچار هستید انجام دهید.
  باید به کارتان ایمان داشته باشید.
  یک جریان آب ضعیف ، تنها نیمی از باغچه را آبیاری می‌کند.

  ✅ راز سوم
  همه چیز را همانطور که هست بپذیرید.
  خواستن تنها، چیزی را تغییر نمی‌دهد.
  خواستن، باد را از وزیدن باز نمی‌دارد و برف را به آب نبات تبدیل نمی‌کند.
  اگر می‌خواهید چیزها را بهتر از خودشان تبدیل کنید، با آنها همانگونه که هستند مواجه شوید.

  ✅ راز چهارم
  تمرین کنید تا از درون شاد باشید.
  اجازه ندهید دیگران برای شاد کردن شما تصمیم بگیرند.
  خودتان رئیس کارخانه شادی سازی باشید.

  ✅ راز پنجم
  ذهنتان را همانند ابر سفیدی که در آسمان است، آزاد کنید.
  تلاش کنید، اما نتایج کار را واگذار کنید تا با هم کنار بیایند.
  برای ابر چه فرقی می کند باد از کدام سو بوزد.
  چرا وقتتان را برای چیزی که در کنترل شما نیست، تلف می کنید؟

  ✅ راز ششم
  وقتی تصمیم به انجام کاری می‌گیرید،
  از خود نپرسید، من چه می خواهم؟
  بلکه بپرسید، چه کاری به نفع همه است؟
  اگر به فکر منافع دیگران باشید، دیگران در کنارتان کار خواهند کرد و کمکتان خواهند کرد تا موفق شوید.

  ✅ راز هفتم
  هنگام تصمیم گیری ابتدا نباید بپرسید، از این کار چه نفعی عایدم خواهد شد؟
  پرسش درست این است که، چه کاری به نفع همه است؟
  خانه زمانی مستحکم خواهد شد که همه دیوارهایش استوار باشند.

  ✅ راز هشتم
  وقتی کار به مشکل می‌خورد، نه دیگران را سرزنش کنید و نه خودتان را.
  انسان وقتی شنا یاد می‌گیرد که از فرو رفتن در آب نترسد.

  ✅ راز نهم
  برای موفقیت در هر کار،
  باید ابتدا تصویر واضحی از نقشه کار داشته باشید.
  آنگاه، همان طور که در باد شدید، نخ بادبادک را محکم نگه می‌دارید، باید هدفتان را هم به همان محکمی نگه دارید.

  ✅ راز دهم
  اگر طرحی در عمل مشکل‌تر از آن شد که فکر می کردید، دلسرد نشوید، همه چیز این دنیا همین طور است، خصوصاً اگر ارزشمند باشد.
 • avatar
  الن
  کاربر جدید|0 سپاس شده|1 پست
  ۱۱:۲۲ ۱۳۹۸/۱/۲۲
  سلام آقای مسگری.خسته نباشید.دختر من امسال هفتم میره چند تا مدرسه پیش ثبت نام انجام دادم مثل سلام اسلام ،کوشش ظفر، ربانی منطقه 2وانرژی اتمی میشه برای انتخاب راهنمایی بفرمایید؟؟؟
 • avatar
  mahtab2019
  کاربر جدید|0 سپاس شده|1 پست
  ۱۲:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۸
  سلام آقای مسگری ، ممنون بابت مطالب بسیار مفیدی که میگذارید.
  من یک پسر 5 سال و نیمه دارم که چون نیمه دومی هست سال 99 میره کلاس اول ابتدایی. پسرم از 3 سالگی مهد میره و مهدش رو هم دوست داره، مهدش خیلی مهد خلوتیه. منتهی برای مهر ماه امسال هم میتونم پیش دبستانی مدرسه بفرستم هم همین مهدکودکش بمونه. از لحاظ شخصیتی پسرم یه مقدار خجالتیه و از طرفی خیلی انرژتیک و اهل جنب و جوش زیاد و بازی هست و خیلی علاقه ای به آموزش دیدن و ... نداره.
  دو سوال ازتون داشتم ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.
  1- آیا به نظر شما مهر امسال به پیش دبستانی مدرسه بره براش بهتره با توجه به خصوصیات اخلاقیش یا در مهد ادامه بده پیش رو؟
  2- با توجه به محل زندگیمون مدارس در محدوده ونک و یوسف آباد و امیرآباد و نهایتا فاطمی برامون مناسب هست. اگر فرض کنیم که برای هزینه غیرانتفایی مشکلی نداشته باشیم. با توجه به خصوصیات پسرم شما غیرانتفایی رو پیشنهاد میدید یا مدارس دولتی ؟؟ (من از شلوغی مدارس دولتی پسرانه و اینکه تو زنگ تفریح صدمه ببینه و ... یه مقدار نگرانم و از طرفی چون شاغلم ساعتش بهم نمیخوره) شما با توجه به اینکه در مدارس متعددی مشاور بودید کدام مدرسه رو پیشنهاد میدید؟؟؟ من خودم داشتم به علامه طباطبایی شعبه ونکش فکر میکردم. خیلی ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.
 • avatar
  مامان عرشیا
  کاربر جدید|0 سپاس شده|3 پست
  ۱۶:۲۴ ۱۳۹۸/۲/۸
  علیرضا مسگری :چگونگی هدف گذاری برای درس خواندن و موفقیت تحصیلی


  هدف گذاری درسی و تحصیلی یکی از نخستین و مهمترین مراحل برای رسیدن به موفقیت تحصیلی و بهبود عملکرد شماست. اما زمانی که از هدف گذاری نام برده می‌شود، بسیاری از دانش آموزان نمی دانند که چکار باید انجام دهند. به همین منظور در این مطلب اصول انجام هدف گذاری تحصیلی را برای شما شرح داده‌ایم.
  اشتباه بزرگ در هدف گذاری تحصیلی

  شاید بزرگترین اشتباهی که دانش آموزان برای تعیین هدف درسی و تحصیلی انجام می‌دهند این باشد که فکر کنند اینکه [در ذهن خود] می‌دانند چه می‌خواهند کافی است. زمانی که هدف گذاری تحصیلی نوشته نشده داشته باشید مغز آن را بی ارزش حساب می‌کند و انگیزه‌ای برای رسیدن به هدف ایجاد نمی‌کند، در صورتی که وقتی هدف گذاری تحصیلی را بنویسید مغز اینطور تحلیل می‌کند که این هدف بخش مهمی برای تعیین هویت شما است و تمام تلاشش را برای رسیدن به آن بکار می‌گیرد.
  مراحل انجام درست هدف گذاری درسی
  انواع هدف گذاری درسی را بشناسید

  اگر برای درس خواندن انگیزه ندارید، بدانید که در این راه تنها نیستید. این مشکل بسیاری از دانش آموزان است. اینکه در زمان مطالعه کردن به اهداف خود فکر کنید به این معنی نیست که به خودتان فشار بیاورید تا همین الان به اهداف بلندمدتی که دارید برسید.

  اصلا منطقی و واقع بینانه نیست که بخواهید هر روز قدم های بزرگ در راه رسیدن به هدف بردارید. به یاد داشته باشید که رسیدن به اهداف بزرگ از طریق برداشتن قدم‌های کوچک ممکن خواهد شد.

  هدف گذاری تحصیلی به صورت اصولی

  اصلاح این مدل ذهنی به شما کمک می‌کند تا با مشخص کردن گام‌های کوچک تا حدود زیادی استرس هدف بزرگ را کاهش دهید. پس باید بدانید که ۳ نوع هدف گذاری تحصیلی وجود دارد که باید برای یک سال تحصیلی آن‌ها را در نظر داشته باشید:

  هدف گذاری بلندمدت: اصلی‌ترین هدفی که می‌خواهید در آن سال تحصیلی به آن برسید: مثلا کسب معدل کل ۱۸ و بالاتر
  هدف گذاری میان مدت: اهدافی که می‌خواهید در پایان میان‌ترم به آن‌ها برسید: مثلا کسب معدل ۱۸.۵ در امتحانات میان ترم
  هدف گذاری کوتاه مدت: کارها و اقداماتی که باید طی هفته و روزانه انجام دهید: مثلا کسب نمره‌ی بالای ۱۷ در امتحانات هفتگی

  عامل انگیزشی شما برای دستیابی به هدف درسی آخر سال در واقع اهداف کوتاه‌مدت (کوچکترین قدم) هستند که تعیین می‌کنید. فکر کردن به تصویر بزرگتر (اهداف میان مدت و بلندمدت) بر روی ذهن شما تاثیر منفی خواهد داشت. چرا که فکر می‌کنید با انجام این کارهای کوچک نخواهید توانست به آن هدف بزرگ دست پیدا کنید ولی واقعیت این است که هر درس و امتحانی که با موفقیت پشت سر بگذارید شما را یک قدم به رسیدن به هدف اصلی نزدیکتر کرده است.
  خصوصیات هدف گذاری تحصیلی

  هنگام هدف گذاری درسی و تحصیلی باید یک سری از موارد را به یاد داشته باشید و رعایت کنید تا در مسیر درست قرار بگیرید. پس نیاز است بدانید که هدف گذاری تحصیلی چه مشخصاتی دارد؟ لیست زیر اصلی‌ترین خصوصیات تعیین هدف درسی است:

  مراحل هدف گذاری و موفقیت تحصیلی
  هدف باید

  مشخص و واضح باشد: مثلا اینکه بگویید در فلان امتحان نمره‌ی خوبی بگیرم، منظور از واژه‌ی “خوب” مشخص و واضح نیست. باید دقیقا مشخص کنید که خوب یعنی چه؟ پس تعیین هدف به صورت مبهم ممنوع! بهتر است مثال را اینگونه بازنویسی کنیم: در فلان امتحان حداقل نمره‌ی ۱۷ میگیرم.
  قابل اندازه گیری باشد: قابل اندازه گیری بودن هدف کمک می‌کند تا ابهامات ذهنی برطرف شوند. شما باید بتوانید بین وضعیت فعلی و وضعیتی که می‌خواهید به آن برسید یک فاصله و معیاری در نظر بگیرید. همچنین باید واحد زمان را نیز در نظر بگیرید. برای مثال میخواهم ترازم در امتحان بعدی که ۱۵ روز دیگر است ۱۰۰۰ واحد افزایش داشته باشد. (هدف: ۱۰۰۰ واحد افزایش تراز طی ۱۵ روز)
  واقع بینانه باشد: بلندپروازی ممنوع! بلندپروازی در هنگام هدف گذاری شما را از واقعیت دور کرده و بی انگیزه می‌کند. باید قدم به قدم پیشرفت کنید. اگر ساکن تهران باشید و بخواهید به اصفهان بروید، باید ابتدا وارد خیابان شوید. نباید انتظار داشته باشید که پس از خروج از منزل بلافاصله به مقصد رسیده باشید.

  پس از تعیین هدف چکار باید بکنم؟

  همانطور که گفته شد، تعیین هدف درسی نخستین قدم است. در مرحله‌ی بعد باید برای گام‌های کوچکی که گفته شد، برنامه ریزی کنید و یک نقشه‌ی راه ترسیم کنید.

  عالی 18

 • avatar
  kian
  کاربر جدید|0 سپاس شده|2 پست
  ۱۲:۳۷ ۱۳۹۸/۲/۲۷

  سلام آقای مسگری من میتونم در مورد مدرسه پسرم با شما صحبت کنم

 • avatar
  kian
  کاربر جدید|0 سپاس شده|2 پست
  ۱۲:۴۱ ۱۳۹۸/۲/۲۷
  پسر من کلاس نهم و در یک مدرسه غیرانتفاعی درس میخونه الان علامه آبشناسان قبول شده ولی مردد هستم که اسمش رو بنویسم چون چند مورد به من گفتن که اونجا برای بچه های متوسط خوب نیست و من میخوام جدی تر به درس پسر رسیدگی بشه سلام و تلاش رو هم به من گفتن به نظر شما علامه یا سلام صادقیه بنویسم و یا تلاش
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
مدرسه یاب
استان :
شهر :
منطقه :
محدوده(اختیاری) :
مقطع تحصیلی :
نوع مدرسه :
جنسیت :
نام مدرسه :
موضوع قبل
موضوع بعد
آخرین پست های این بخش
آخرین پست های این تالار
پیش دبستان و دبستان غیردولتی پسرانه پویش - منطقه 6 تهران
مادایران، نماد اطمینان
تبلیغات
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به اين سايت (مدرسه کلوب ) میباشد و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است © Copyright 2019 - MadresehClub.com